NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ksiądz może złamać tajemnicę spowiedzi? Odpowiedź zaskoczy wielu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.09.2023 17:15

Ksiądz może złamać tajemnicę spowiedzi? Odpowiedź zaskoczy wielu

konfesjonał, ksiądz
Marek BAZAK/East News, TikTok/ks.piotrjarosiewicz

Ksiądz Piotr Jarosiewicz znany jest z tego, że nie unika niełatwych tematów. Tym razem jednak stanęło przed nim prawdziwe wyzwanie. Pewien internauta zapytał o to, czy kapłan może złamać tajemnicę spowiedzi, jeśli spowiadający się przyzna, że popełnił morderstwo. Odpowiedź duchownego wywołała prawdziwe poruszenie i wielu zaskoczyła. Co zatem odpowiedział?

Ks. Piotr Jarosiewicz odpowiada na trudne pytania

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest aktualnie jednym z bardziej popularnych księży na TikToku. Kapłan, który na co dzień służy jako wikary w diecezji drohiczyńskiej, swoimi wyważonymi odpowiedziami, w przystępny sposób wyjaśniającymi tajniki wiary, zaskarbił sobie serca wielu internautów, choć niejeden raz wywołał także i ożywioną debatę.

Duchowny, choć pracuje jako katecheta i rekolekcjonista, znajduje również czas na to, by odpowiadać na liczne zadawane mu pytania, a te nie zawsze są łatwe. Tak było chociażby ostatnio, gdy pewien tiktoker zapytał ks. Jarosiewicza, czy tajemnica spowiedzi obowiązuje nawet, jeśli spowiadający się przyzna, że dokonał morderstwa.

Wojciech Glanc miał niepokojącą dla Polaków wizję. "Boję się tej zimy"

Czy kapłan może złamać tajemnicę spowiedzi?

Wielu księży mogłoby uniknąć poruszania tak delikatnej kwestii, ale nie ks. Piotr Jarosiewicz, który natychmiast pospieszył z nagraniem filmiku z odpowiedzią, wprawiając wiele osób w zdumienie.

- Najprościej mówiąc: nie. Nic nie może ksiądz wyznać, jeżeli chodzi o tajemnicę spowiedzi - wyjaśnił.

W dalszej części wytłumaczył też, że kapłan nie może pójść z posiadaną wiedzą na policję, a jeśli by to zrobił, mógłby zostać ukarany nałożeniem na niego ekskomuniki.

- Jeśli dokonaliśmy jakiejś krzywdy, w tym momencie zabójstwa, to jest bardzo duże zło. Ksiądz ma za zadanie podprowadzić takiego człowieka nie tylko pod miłość Boga (...), ale też pod to, by zadośćuczynił tej rodzinie, której pozbawił osoby - powiedział.

Odpowiedź księdza zaskoczyła wielu

Odpowiedź księdza z TikToka dla wielu komentujących mogłaby okazać się niewystarczająca, dlatego też kapłan uściślił, że zadaniem duchownego jest zmobilizowanie zabójcy do tego, aby sam oddał się w ręce policji i przyznał do popełnienia zbrodni.

Mimo tego, niektórzy dalej nie byli usatysfakcjonowani i dalej drążyli, pytając np. czy wówczas milczący ksiądz sam nie ponosi jakiejś odpowiedzialności.

- A mógłby [spowiadający się - przyp. red.] dostać za pokutę, żeby udał się na policję w tej sprawie? - zastanawiała się z kolei następna osoba.

Film zdobył dużą popularność na platformie. Dość powiedzieć, że obejrzano go już ok. 141 tys. razy. Wśród komentarzy nie brak też tych, w których internauci dziękują ks. Jarosiewiczowi i proszą go o to, by dalej w tak piękny sposób opowiadał o swojej wierze.

Źródło: TikTok