Goniec.pl
29.05.2019 Warszawa Spotkanie prasowe nt nowej inwestycji w Grupie Kapitalowej Orlen N/z Daniel Obajtek prezes PKN Orlen fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PKN Orlen podpisał kluczową umowę. "Przeprowadzamy cały proces transformacji energetycznej"

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jakub Franek

Są nowe ustalenia w sprawie dostaw surowców paliw napędowych do Polski. Na ostatniej konferencji prasowej Daniel Obajtek potwierdził zakończenie współpracy z firmami z Rosji i ogłosił, że zaopatrzenie będzie płynęło z USA i Arabii Saudyjskiej.

Koniec z rosyjskim paliwem

Na ostatniej konferencji prasowej Daniel Obajtek potwierdził, że polska współpraca z posiadanym w większości przez Federację Rosyjską Rosinfetem została zakończona. Powstały w ten sposób potencjalny deficyt podaży mają wyeliminować umowy z firmami z USA i Arabii Saudyjskiej. Największa umowa, opiewająca na dostawę 20 mln ton LNG w ciągu 20 lat, została podpisana z amerykańskim koncernem Sempra.

Donald Tusk

Donald Tusk zabrał głos ws. wysokich cen paliw. "Gdybym był premierem..."

CZYTAJ DALEJ

- Mamy też zabezpieczoną logistykę. Osiem gazowców, które będą dostarczać gaz do Polski. Dwa już zostały odebrane, pozostałe będą dostarczone do 2025 roku. - zadeklarował prezes PKN Orlen.

Na konferencji był również obecny Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Dyplomata mówił, że nawiązana współpraca wzmocni przyjaźń Polsko-Amerykańską.

Plany inwestycyjne PKN Orlen

Daniel Obajtek jednocześnie zapowiada przeznaczenie aż 36 miliardów złotych na inwestycje spółki. Wśród nich jest rozbudowa spółki Anwil, wchodzącej w skład państwowego giganta spółki nawozowej, a także budowa terminalu przeładunkowego olejów w Gdańsku. Koszta rozbudowy portu mają wynieść pół miliarda złotych, a budowa ma zakończyć się w roku 2025.

Również przejęta w tym roku rafineria Lotos ma uzyskać finansowanie na rozwój. Wedle podanych informacji do gdańskiego koncernu ma trafić 1,4 miliarda złotych przeznaczonych na budowę nowoczesnej instalacji HBO przeznaczonej do rafinacji wysokiej klasy olejów napędowych.

Synoptycy zapowiadają powrót mroźnej zimy.

Nadciągają śnieżyce i siarczysty mróz. Zima kontratakuje, Polacy muszą uważać

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN24 BiS

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Jakub FranekAutor

Jestem studentem III roku prawa UMK. Szczególnie interesuję się technikami kryminalistycznymi i historią ich rozwoju. Jednocześnie mam słabość do starych filmów sensacyjnych i gier fabularnych. W chwilach wolnych zajmuję się sadem słuchając audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.franek@goniec.pl

Podobne artykuły

WOŚP sprzęt
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była jednym z pierwszych dzieci uratowanych dzięki WOŚP. "Nikt nie dawał mi szans"

Czytaj więcej >
Aleksander Kwaśniewski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Zapomniał o kilku szczegółach

Czytaj więcej >
Dwie osoby nie żyją po tragicznym wypadku w okolicy Szczytna (KP PSP Szczytno).

Wiadomości

Tragedia na Mazurach. Osobówka wbiła się w TIR-a. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Daniel Obajtek był współpracownikiem ABW? PKN Orlen wydał specjalne oświadczenie

Czytaj więcej >
Piasecki, Ociepa
Szkło Kontaktowe/Twitter

Wiadomości

Wiceminister obrony zbity z tropu na antenie TVN24. "Musiałbym wygooglować"

Czytaj więcej >
Rząd wprowadza zmiany w świadczeniu alimentacyjnym (Iberion).

Wiadomości

Ważne zmiany w świadczeniu na dzieci. Nawet 500 zł na dziecko, rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >