Goniec.pl

TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Daniel Obajtek kupił nowe działki w pobliżu planowanej elektrowni. "To moja prywatna sprawa"

10 Listopada 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Jak ustalili dziennikarze "Radia ZET", prezes PKN Orlen nabył nowe ziemie na terenie Pomorza. Według doniesień stacji, działki zlokalizowane są w odległości 17 km od miejsca, w którym ma powstać elektrownia atomowa. Co więcej, z ich prawa pierwokupu miał zrezygnować uprzednio Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego dyrektorem generalnym jest były podwładny Daniela Obajtka.

Daniel Obajtek kupuje nowe działki

O sprawie poinformował dziennikarz "RadiaZET", którzy ustalił, że dwie działki o łącznej powierzchni 16 ha mieszczące się w miejscowości Borkowo Lęborskie (woj. pomorskie) zostały zakupione przez Daniela Obajtka warunkowo w sierpniu tego roku.

Jak wynika z doniesień stacji, ziemie te oddalone są zaledwie 17 km od Kopalina-Lubiatowa, w którym powstanie elektrownia atomowa . Co więcej, zakup ten nie jest pierwszym, który został przeprowadzony przez prezesa PKN Orlen na terenie Pomorza, albowiem zdążył on już nabyć jeden z tamtejszych dworków, który to przekazał nieodpłatnie do użytkowania Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane.

To jednak nie koniec sprawy. Jak podaje dziennikarz, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrzekł się zawczasu prawa do pierwokupu wspomnianych ziem. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż jego obecny dyrektor generalny przez pewien czas pełnił obowiązki prezesa najpierw w Orlen Ochronie, później zaś w Orlen Aviation, podlegając bezpośrednio Danielowi Obajtkowi.

Daniel Obajtek i KOWR o zakupie działek

Informacje te stacja postanowiła skonfrontować z samymi zainteresowanymi, pytając ich o wydarzenia z sierpnia tego roku. Jak podkreślała rzeczniczka centrali KOWR, decyzja o rezygnacji z pierwokupu wspomnianych ziem była związana z niskim popytem na tego rodzaju grunty.

Odnosząc się do kwestii Dyrektora Generalnego KOWR, rzeczniczka przekazała, iż nie łączą go żadne kontakty osobiste z Danielem Obajtkiem.

Pytany z kolei o tę sprawę prezes PKN Orlen nie widzi niczego niewłaściwego w normalnym - jego zdaniem - zakupie działek.

- To jest moja prywatna sprawa - komentował "RadiuZET" Daniel Obajtek. - Nie są one związane z żadną elektrownią atomową, nawet nie są w otoczeniu elektrowni atomowej. Nie łammy podstawowej zasady prywatności. Mam prawo w tym kraju coś kupić. Nie widzę w tym nic strasznego ani złego - tłumaczył były wójt Pcimia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl/RadioZET.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]