Goniec.pl
Maseczki są obowiązkowe

Jakub Kaminski/East News

Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FM

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Na tę informację w sprawie nakazu zasłaniania nosa i ust czekało wielu Polaków. Media obiegły nieoficjalne doniesienia o planach zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Taka decyzja miałaby wejść w życie już od 15 maja.

Maseczki ochronne są obecnie obowiązkowym elementem stroju każdego, kto opuszcza swoje miejsce zamieszkania. W rozporządzeniu regulującym zasady ich noszenia wymieniono zaledwie kilka miejsc, w których można przebywać bez zasłoniętego nosa i ust. Teraz media obiegły długo wyczekiwane przez wielu Polaków informacje.

Być może zdejmiemy maseczki na dworze już w połowie maja

Według obecnie obowiązującego rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, każda osoba przebywająca na terenie Polski ma obowiązek zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki ochronnej w miejscach publicznych, do których zaliczane są nie tylko przestrzenie zamknięte, ale i większość terenów otwartych.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i zmniejszeniem zagrożenia epidemicznego, które gwałtownie wzrosło w czasie trzeciej fali pandemii koronawirusa, wiele osób coraz bardziej nie może doczekać się zniesienia obowiązku noszenia maseczki na świeżym powietrzu. Okazuje się, że być może już niedługo ich apele zostaną wysłuchane.

Jak podaje redakcja RMF FM, rząd rozważa zniesienie zakazu zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych pod warunkiem możliwości zachowania bezpiecznego dystansu od innych, wynoszącego minimum 1,5 metra. Rozporządzenie w tej sprawie miałoby wejść w życie już od 15 maja.

Według dziennikarzy oficjalne informacje w tej sprawie zostaną przekazane Polakom w nadchodzący czwartek. Wyznaczonym warunkiem podjęcia decyzji o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu jest wskaźnik zakażeń, który musi wynosić nie więcej niż 15 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Jak poinformował na swoim Twitterze analityk danych Michał Rogalski, we wtorek 4 maja 2021 roku średnia liczba potwierdzonych zakażeń miała wynosić 14,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast 7 dni wcześniej wynosiła ona 23,7 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Wskaźnik 7-dniowej średniej ruchomej potwierdzonych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spada od początku kwietnia. To pokazuje, że prawdopodobnie szczyt zakażeń związanych z trzecią falą pandemii koronawirusa mamy już za sobą i pozwala myśleć o łagodzeniu niektórych obostrzeń.

Już od wczoraj działalność wznowiły tymczasowo zamknięte z powodu wysokiego zagrożenia epidemicznego galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe oraz wybrane instytucje kultury. Z kolei od 8 maja swoje drzwi dla gości ponownie otworzą hotele i pensjonaty.

Od 15 maja, oprócz obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką na świeżym powietrzu, zniesiony ma być również całkowity zakaz stacjonarnej działalności dla lokali gastronomicznych, które będą mogły przyjmować klientów w ogródkach restauracyjnych.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >