Goniec.pl > Wiadomości > Prezydent Andrzej Duda rozmyśla nad prezentem dla Karola III. Jedna propozycja może szczególnie zaskoczyć
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 05.05.2023 10:00

Prezydent Andrzej Duda rozmyśla nad prezentem dla Karola III. Jedna propozycja może szczególnie zaskoczyć

Andrzej Duda Karol III
Przemysław Keler/KPRP & twitter.com/Barbara von Bauer

Koronacja króla Karola III tuż, tuż. Swoją obecnością brytyjskiego monarchę zaszczyci polska para prezydencka. Andrzej Duda wciąż ma dylemat, jaki prezent wręczyć następcy Elżbiety II. Propozycje upominków mogą być dla wielu zaskakujące.

Koronacja króla Karola III

Karol III włada Wspólnotą Narodów od momentu śmierci jego matki, królowej Elżbiety II. Oficjalnie królem zostanie jednak 6 maja. W tym dniu w Londynie rozpoczną się zaplanowane na trzy dni uroczystości koronacyjne. W podniosłym wydarzeniu udział wezmą nie tylko członkowie rodziny króla oraz jego żony Kamili, ale również inni monarchowie, brytyjscy politycy oraz przedstawiciele ponad 60 państw z całego świata, w tym Polski.

Obecność na koronacji Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą potwierdził w rozmowie z polsatnews.pl Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Z informacji portalu plejada.pl wynika, że para prezydencka wciąż główkuje nad tym, jaki upominek wręczyć nowemu królowi.

Zaczęła liczyć pieniądze z komunii. "Nie wiem, jak spojrzę rodzinie w oczy"

Andrzej Duda przygotowuje prezent dla Karola III

Z punktu widzenia relacji dyplomatycznych istotne jest, by wręczane prezenty podkreślały związek państw, które reprezentują obdarowujący i obdarowywany. Upominek od polskiej pary prezydenckiej powinien więc nawiązywać do relacji polsko-brytyjskich. Przy wyborze pod uwagę trzeba również brać osobiste upodobania króla Karola III, który słynie z dbałości o ekologię.

W czasach prezydentury Baracka Obamy prezentem dla głowy USA był np. słoik miodu opakowany w pudełko zrobione z drzewa magnolii z ogrodu Białego Domu. Brytyjski monarcha jest pasjonatem ogrodnictwa. Jak wskazują eksperci, odpowiednim upominkiem byłyby np. nasiona jabłoni czy gruszy znad Wisły.

Doradcy prezydenta wciąż mają mieć jednak wątpliwości, czy Pałac Buckingham w ogóle oczekuje prezentów. Może się równie dobrze okazać, że zamiast tego goście koronacji zostaną poproszeni o ofiarowanie kwot na którąś z fundacji króla.

Karol III otrzymał już upominek od papieża Franciszka

Do Karola III dotarł już prezent od papieża Franciszka. Były to "dwa fragmenty z Prawdziwego Krzyża - podobno użytego podczas ukrzyżowania Jezusa Chrystusa". Relikwię przedstawioną jako "osobisty prezent od papieża Franciszka dla Jego Królewskiej Mości", formalnie zaprezentowali królewskiej rodzinie przedstawiciele Watykanu w Kaplicy Królewskiej w Pałacu św. Jakuba w Londynie.

Źródło: plejada.pl