Goniec.pl > Wiadomości > Darmowe sanatorium dla tych emerytów. Wszystko dzięki nowym przepisom
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.05.2023 20:33

Darmowe sanatorium dla tych emerytów. Wszystko dzięki nowym przepisom

senior emeryt ręce
Pixabay.com/pasja1000

Wielka radość sporej grupy emerytów. Zmiana przepisów pozwoliła im zyskać zupełnie darmowy przywilej. Mowa o wyjazdach do sanatoriów. Co więcej, nie jest to jedyna korzystna dla seniorów zmiana. To bez wątpienia krok w dobrą stronę.

Emerycie, to ci się należy zupełnie za darmo

Emerycie, możesz tego nie wiedzieć, ale możesz zupełnie za darmo skorzystać z zupełnie nowego przywileju. Potrzebujesz pobytu w sanatorium? Jeśli spełniasz jedno kryterium, możesz pojechać do placówki dwa razy i nie wydasz ani złotówki.

Wielkie zmiany w zasadach wyjazdów do sanatoriów

Jak poinformował Fakt, zmiana przepisów doprowadziła do tego, iż rolnicy emeryci nie muszą już martwić się o to, że darmowy wyjazd do sanatorium należy się im tylko z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Każdy emeryt w Polsce może ubiegać się o sfinansowany pobyt w sanatorium. Niemniej rolnicy mają prawo również do tego, by korzystać z takich sesji ratujących zdrowie z ramienia KRUS. Co ważne jednak, do tej pory KRUS finansował wyjazdy do sanatoriów tylko dla rolników aktywnych, a więc tych, którzy nadal pracują na gospodarstwie. 

Zmiany w przepisach zburzyły dotychczasowy porządek. - Teraz z leczenia sanatoryjnego na koszt KRUS mogą korzystać także rolnicy seniorzy. Plus jest taki, że zarówno za kuracje, jak i za pobyt w takim sanatorium senior nie płaci - informuje Fakt. Emeryci powinni wiedzieć, że nie skreśla ich to z listy osób, które mogą skorzystać z wyjazdu do sanatorium fundowanego przez NFZ.

Ważne zmiany dla emerytów, warto to wiedzieć

Niektórzy emeryci będą wniebowzięci informacją, że mogą aż dwukrotnie jechać do sanatorium i nie zapłacić ani złotówki. Co zrobić, aby otrzymać taką możliwość? Konieczne jest posiadanie skierowania na rehabilitację leczniczą. Emeryt z takim dokumentem ma pół roku na złożenie jej we właściwej placówce KRUS.

Niemniej zmian w kwestii organizowania wyjazdów do sanatorium jest jeszcze więcej. Od stycznia obowiązuje bowiem przepis, który mocno ułatwia emerytom pobyt w celu poratowania zdrowia. Chodzi o wysyłanie skierowań do oddziałów NFZ. Wszystko zmierza w dobrą stronę, gdyż przyjęta już została zmiana zastępująca tradycyjne dokumenty… wersją cyfrową

Co więcej, Adam Niedzielski w rozmowie z Faktem potwierdzi, że od 2024 r. seniorzy sami będą mogli wybierać sanatorium, do którego chcą pojechać. Obecnie nie mają takiej możliwości.

Źródło: fakt

Tagi: Emeryci