Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kaczyński ma problem. Prezes PiS nie może mu sprostać
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 10.10.2021 15:00

Kaczyński ma problem. Prezes PiS nie może mu sprostać

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
EAST NEWS

Ostatnie wydarzenia pokazują, jak bardzo zdestabilizowała się sytuacja na polskiej scenie politycznej. Zawirowania wokół sporu z Unią Europejską, napięcia na granicy polsko-białoruskiej, szalejąca inflacja, a do tego protestujące coraz liczniej grupy zawodowe mają swoje odbicie w badaniach poparcia politycznego. Takie badania ujawniły właśnie wybitnie kłopotliwy problem Jarosława Kaczyńskiego.

Od wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość lideruje w sondażach poparcia. Partia Jarosława Kaczyńskiego jeszcze w ubiegłym roku na jesieni notowała poparcie powyżej 35 proc., co zmieniło się diametralnie po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 22 października 2020.

Od tamtego momentu PiS nie może trwale przekroczyć z poparciem pułapu 40 proc., co niejednokrotnie zdarzało się w poprzednich latach. Ostatnio partia zbliżyła się do tego progu w badaniu Pollster dla "SE" w połowie września, kiedy to PiS zaliczyło 39,5 proc. wyniku poparcia.

Jednak w ostatnim czasie partia Jarosława Kaczyńskiego notuje kolejne spadki w poparciu. Wynika tak z dwóch najnowszych sondaży przeprowadzonych w ostatnich dniach. W każdym z nich PiS wyraźnie traci głosy Polaków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezes PiS nie daje rady

Problemem Kaczyńskiego jest niemożność podbicia wyniku poparcia. Z pewnością kłopotliwe jest też fiasko Polskiego Ładu, którego huczne zapowiedzi miały odmienić nastawienie Polaków do PiS i przynieść Nowogrodzkiej głosów. No, ale nie przyniosły. Program nie cieszy się powszechną estymą, a ekonomiści nie zostawiają suchej nitki, nazywając go pakietem kolejnych podatków.

Tak więc PiS zalicza spadek w kolejnym sondażu (po wykonanym przez IBRiS, w którym traci 2,2 pkt. proc.) - tym razem przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys. Wynika z niego, że choć PiS znajduje się na pierwszym miejscu, to notuje spadek. Obecny wynik partii rządzącej to 35,4 proc. poparcia wobec 36,6 proc. z badania sprzed miesiąca, co oznacza spadek o 1 pkt. proc.

O wzroście poparcia mówić jednak może Koalicja Obywatelska, która w badaniu zdobyła aż 25,9 proc. głosów. To wzrost o niemal 3 pkt. proc. od ostatniego badania. Na miejscu trzecim plasuje się zaś Polska 2050, której wynik uplasował się na poziomie 9,8 proc. poparcia.

Poza podium tradycyjnie już Lewica (7,9 proc.) oraz Konfederacja (6,7 proc.), które często wymieniają się miejscami czwartym i piątym między sobą. Miejsce szóste zwykle zaś należy do PSL, na które tym razem deklaruje zagłosować 5,8 proc. respondentów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl