Goniec.pl
Dom Jarosława Kaczyńskiego

EAST NEWS

Kaczyński ma problem. Prezes PiS nie może mu sprostać

10 Października 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ostatnie wydarzenia pokazują, jak bardzo zdestabilizowała się sytuacja na polskiej scenie politycznej. Zawirowania wokół sporu z Unią Europejską, napięcia na granicy polsko-białoruskiej, szalejąca inflacja, a do tego protestujące coraz liczniej grupy zawodowe mają swoje odbicie w badaniach poparcia politycznego. Takie badania ujawniły właśnie wybitnie kłopotliwy problem Jarosława Kaczyńskiego.

Od wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość lideruje w sondażach poparcia. Partia Jarosława Kaczyńskiego jeszcze w ubiegłym roku na jesieni notowała poparcie powyżej 35 proc., co zmieniło się diametralnie po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 22 października 2020.

ferreras-nie-zyje

Nie żyje aktorka Danuta Nagórna

CZYTAJ DALEJ

Od tamtego momentu PiS nie może trwale przekroczyć z poparciem pułapu 40 proc., co niejednokrotnie zdarzało się w poprzednich latach. Ostatnio partia zbliżyła się do tego progu w badaniu Pollster dla "SE" w połowie września, kiedy to PiS zaliczyło 39,5 proc. wyniku poparcia.

Jednak w ostatnim czasie partia Jarosława Kaczyńskiego notuje kolejne spadki w poparciu. Wynika tak z dwóch najnowszych sondaży przeprowadzonych w ostatnich dniach. W każdym z nich PiS wyraźnie traci głosy Polaków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezes PiS nie daje rady

Problemem Kaczyńskiego jest niemożność podbicia wyniku poparcia. Z pewnością kłopotliwe jest też fiasko Polskiego Ładu, którego huczne zapowiedzi miały odmienić nastawienie Polaków do PiS i przynieść Nowogrodzkiej głosów. No, ale nie przyniosły. Program nie cieszy się powszechną estymą, a ekonomiści nie zostawiają suchej nitki, nazywając go pakietem kolejnych podatków.

Tak więc PiS zalicza spadek w kolejnym sondażu (po wykonanym przez IBRiS, w którym traci 2,2 pkt. proc.) - tym razem przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys. Wynika z niego, że choć PiS znajduje się na pierwszym miejscu, to notuje spadek. Obecny wynik partii rządzącej to 35,4 proc. poparcia wobec 36,6 proc. z badania sprzed miesiąca, co oznacza spadek o 1 pkt. proc.

O wzroście poparcia mówić jednak może Koalicja Obywatelska, która w badaniu zdobyła aż 25,9 proc. głosów. To wzrost o niemal 3 pkt. proc. od ostatniego badania. Na miejscu trzecim plasuje się zaś Polska 2050, której wynik uplasował się na poziomie 9,8 proc. poparcia.

Poza podium tradycyjnie już Lewica (7,9 proc.) oraz Konfederacja (6,7 proc.), które często wymieniają się miejscami czwartym i piątym między sobą. Miejsce szóste zwykle zaś należy do PSL, na które tym razem deklaruje zagłosować 5,8 proc. respondentów.

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Slajd 1 z 10

Reforma sądownictwa

fot. screen z "Wiadomości TVP"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl

Przemysław TerleckiAutor

W mediach pracuję od 7 lat. Pierwsze kroki stawiałem w sieci, potem w radiu, by w końcu trafić do gazety. 4 lata prowadziłem własną audycję w Radiu Meteor. Do dziś moje teksty ukazują się w gazecie studenckiej Fenestra. Z Grupą Iberion związany od 2015 roku.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: przemyslaw.terlecki@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >