Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Już niebawem taki list od ZUS może oznaczać kłopoty. Nadchodzą zmiany
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.04.2024 21:51

Już niebawem taki list od ZUS może oznaczać kłopoty. Nadchodzą zmiany

ZUS
fot. materiały własne (zdj. ilustracyjne)

Legnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzyma specjalne zadanie. Już wkrótce będzie egzekwował należności związane z niewłaściwie pobieranymi świadczeniami (emerytury, renty czy zasiłki) na obszarze całej Polski. Już niebawem otrzymanie listu od ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. 

Już niebawem list od ZUS może zaskoczyć

Ministerstwo finansów w uzasadnieniu złożonego projektu tłumaczy, że poszerzenie katalogu odzyskiwanych świadczeń w ostatnich latach, wymaga konkretnych zadań w ramach jednej wyspecjalizowanej jednostki organizacyjnej ZUS. Taką jednostką już niebawem ma zostać oddział w Legnicy. Odzyskiwane świadczenia mają obejmować m.in. tarcze antykryzysowe czy politykę prorodzinną. Resort finansów zaznacza, że proces egzekucji w jednym oddziale ZUS wynika z rosnącej liczby różnorodnych świadczeń.

Dyrektor Legnickiego ZUS uprawniony będzie do przeprowadzania egzekucji należności finansowych z tytułu niewłaściwie pobieranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Mowa tu o zasiłku chorobowym czy programie 500 plus.

Ceny prądu w drugiej połowie roku. Bon energetyczny dla 3,5 mln Polaków

ZUS w Legnicy ze specjalnym zadaniem

Oddziały ZUS w całej Polsce będą przekazywać dokumenty do wyspecjalizowanej jednostki ZUS w Legnicy, która zajmie się egzekwowaniem świadczeń. Dyrektorzy oddziałów, podczas przekazywania dokumentów będą musieli poinformować osoby zobowiązane do zwrotu należności o zaistniałej instytucji.

ZOBACZ: Nie będzie wrześniowej waloryzacji dla emerytów? Wystarczy jeden czynnik

Dopiero za jakiś będziemy wiedzieć, czy specjalizacja rzeczywiście usprawniła odzyskanie środków - mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

List od ZUS może oznaczać niebawem kłopoty

Przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Oddział ZUS w Legnicy przejmie egzekucję świadczeń w przypadkach, w których wszczęte zostały one jeszcze od daty wejścia w życie zmian. Postępowania mają być stopniowo przekazywane, a w związku z długimi terminami spraw do rozpatrzenia jest około 70 tys.

ZOBACZ: Niepokojące informacje dla seniorów. Ekspert ostrzega

Już niebawem otrzymując list od ZUS wielu świadczeniobiorców może nie mieć powodów do zadowolenia. Dyrektor oddziału w Legnicy będzie uprawniony do odzyskiwania nieprawidłowo wypłaconych świadczeń na terenie całej Polski

 

Źródło: Goniec/Rzeczpospolita