Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ceny prądu w drugiej połowie roku. Bon energetyczny dla 3,5 mln Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.04.2024 16:19

Ceny prądu w drugiej połowie roku. Bon energetyczny dla 3,5 mln Polaków

prąd
fot. Pixabay/Elexa, materiały własne

Już od lipca Polaków czeka częściowe odmrożenie cen prądu. Minister klimatu zapowiada jednak, że przed skokiem cenowym obywateli uchronią rozwiązania w kwestii taryf oraz ceny maksymalnej, które mają być niższe niż obecnie. Wiadomo także, na jakie wsparcie mogą liczyć konsumenci, których obejmie bon energetyczny.

Ceny energii zamrożone tylko do 1 lipca

Tylko do lipca ceny energii pozostaną zamrożone na poziomie, który panuje aktualnie. Jeszcze w tym miesiącu do Sejmu ma trafić ustawa dotycząca cen energii. Jak informowała w rozmowie z TVP Info minister klimatu Paulina Hennig-Kloska ustawa zawiera w swojej treści trzy podstawowe elementy - bon energetyczny, nową cenę maksymalną za prąd, a także rozwiązania dotyczące taryf.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, taryfy na prąd w drugiej połowie roku mają być niższe niż obecne. Te panujące aktualnie są wyższe niż rynkowa cena energii, ponieważ były zgłaszane przy kontraktach zawieranych w czasie, gdy giełdowa cena energii była wyższa.

Nawet 700 zł do emerytury, są pewne warunki. Dostanie tylko jeden rocznik

Minister zapowiada: taryfy będą niższe

Ministerstwo klimatu i środowiska planuje jednak zmienić podstawy naliczania taryf, tak aby można było je obniżyć.

Jest przestrzeń do obniżki, nowe zarządy chcą obniżać ceny. Taryfy będą niższe - zapowiadała w TVP Info minister Paulina Hennig-Kloska.

ZOBACZ: Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po 13 latach. Będzie duża podwyżka

Resort pracuje nad obniżką cen maksymalnych prądu. Trzecim elementem ustawy ma być bon energetyczny, który trafi do najbardziej potrzebujących rodzin.

Bon energetyczny dla 3,5 mln Polaków

W czwartek o kwestię ustawy pytana była również wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Jak przekazała, rozwiązanie z nowej ustawy obejmie drugą połowę bieżącego roku oraz pierwszą połowę 2025 roku.

Nowy projekt ustawy przewiduje cztery mechanizmy chroniące odbiorców. Po pierwsze - możliwość rekalkulacji taryfy za energię elektryczną i gaz w połowie tergo roku. Po drugie - cenę maksymalną energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i mechanizm ograniczający wzrost cen ciepła - poinformowała. 

ZOBACZ: Wyższe rachunki za prąd. Będzie pakiet pomocowy

Urszula Zielińska mówiła także o bonie energetycznym. Jak wskazała, dodatek w wysokości od 300 do 600 zł ma otrzymać 3,5 mln odbiorców wrażliwych dochodowo.

Dzięki tym działaniom przywracamy transparentny, normalny rynek energii - mówiła.