Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Wiadomości TVP nie odpuszczają Agnieszce Holland. Danuta Holecka zmieniła minę w sekundę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 28.09.2023 21:38

Wiadomości TVP nie odpuszczają Agnieszce Holland. Danuta Holecka zmieniła minę w sekundę

Danuta Holecka
screen Wiadomości TVP, wydanie z dn. 28.09.2023 r.

Wiadomości TVP ponownie uderzyły w Agnieszkę Holland i film “Zielona Granica”. Widzowie codziennie otrzymują materiał krytykujący nagradzaną na całym świecie produkcję. Dziennikarz Konrad Wąż oraz Danuta Holecka ponownie nie hamowali języka.

Kolejny atak Wiadomości TVP na Agnieszkę Holland i jej "Zieloną Granicę"

Danuta Holecka w czasie czwartkowego (28.09) wydania Wiadomości TVP mocno zmieniała ton wypowiedzi oraz wachlarz prezentowanych min. Prowadząca nie kryła entuzjazmu przy materiałach gloryfikujących działania rządu PiS m.in. w kwestii obronności i ochrony granic, co w kontekście afery wizowej brzmi wyjątkowo groteskowo.

Mina Danuty Holeckiej drastycznie się zmieniła, gdy doszło do zapowiedzi materiału autorstwa Konrada Węża. “Paszkwil Holland niszczy wizerunek Polski” brzmiał pasek widoczny u dołu ekranów widzów Wiadomości TVP. Zapowiedź Danuty Holeckiej była jeszcze ostrzejsza.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. "Pan jest chamem"

Ostra zapowiedź Danuty Holeckiej

- Film Agnieszki Holland szkalujący Polskę pokazywany również za granicą - oświadczyła w czwartek Danuta Holecka z poważną miną. - Publiczność, która nie zna politycznego kontekstu tej produkcji, zobaczy nielegalnych imigrantów w roli ofiar, a polskie służby w roli oprawców. Komu służy niszczenie wizerunki Polski za granicą? O tym Konrad Wąż - dodała prowadząca Wiadomości TVP, a widzowie już na samym początku materiału usłyszeli konkretne epitety nastawiające ich na odbiór filmu “Zielona Granica”.

- Bezwzględni, okrutni źli, taki wizerunek służb przedstawia film Agnieszki Holland - powiedział Konrad Wąż. Dziennikarz Wiadomości TVP poprosił o komentarz rzeczniczkę Straży Granicznej, która nie została pokazana w filmie Agnieszki Holland w pozytywny sposób.

Por. Anna Michalska wystąpiła w materiale na temat filmu Agnieszki Holland i przedstawiła krytyczny stosunek do sposobu stworzenia Zielonej Granicy. Jej słowa sugerują, iż jest to film dokumentalny. - Tak naprawdę takich zdarzeń nie było, które są przedstawiane w tym filmie. Nikt też z nami się nie konsultował, nie próbował się dowiedzieć, jak takie zdarzenia mogły wyglądać, co robią funkcjonariusze - mówiła rzeczniczka SG. Warto podkreślić, że “Zielona Granica” Agnieszki Holland to film z gatunku dramatu. Konrad Wąż nie był w stanie tego zaakceptować. Widzowie TVP usłyszeli, że za granicą widzowie słyszą, że film przedstawiany jest jako “dokument lub paradokument”. Trudno jakkolwiek zweryfikować te doniesienia. Zarzutów wobec Agnieszki Holland padło jednak w Wiadomościach TVP więcej.

W materiale Wiadomości TVP nie zabrakło politycznego ciosu w Donalda Tuska

Konrad Wąż przekonywał, że “Zielona Granica” oburza nie tylko mundurowych, ale “również Polaków, którzy przecież chętnie brali udział w akcji Murem za Polskim Mundurem”. Dodał, że Agnieszka Holland pokazuje “kłamliwą narrację”.

Nie zabrakło wątku politycznego. Na ekranie pojawił się Donald Tusk, który wypowiadał się na temat kryzysu migracyjnego na granicy. Pokazano również wpis posłanki Iwony Hartwich, która apelowała o wpuszczenie migrantów. W cytowanym wpisie dodała, że tożsamość tych osób “ustali się później”. Wiadomości TVP bezpośrednio i otwarcie powiązały zieloną Granicę z Donaldem Tuskiem i opozycją, która (jak przekonywał Konrad Wąż) odpowiedziała na potrzeby rosyjskiej oraz białoruskiej propagandy.

W czwartkowym materiale atakującym Zieloną Granicę i Agnieszkę Holland powtórzono to, co widzowie Wiadomości TVP słyszeli wielokrotnie już wcześniej. - Film Agnieszki Holland uderza też w nasze państwo i nasz naród. Polska jest w nim ukazany jako naród zdziczały i ksenofobiczny - dodał dziennikarz, którego materiał zapowiedziała Danuta Holecka. Na sam koniec padły słowa, które mogą dziwić w kontekście filmowego tematu materiału. - Nielegalna migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Europie - oświadczył dziennikarz.