Goniec.pl
ZUS jeszcze w październiku wypłaci dodatkowe pieniądze w ramach czternastej emerytury

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Jeszcze w październiku ZUS zacznie wypłacać czternastą emeryturę

24 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Emeryci już niedługo otrzymają od ZUS-u dodatkowe pieniądze. - Przygotowujemy się do wypłaty czternastek - przekazała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Dodatkowa emerytura, tzw. czternastka trafi do ponad 9 milionów osób. Wiemy, kiedy wypłacone zostaną pieniądze z dodatkowego świadczenia.

Kwestią dni jest otrzymanie przez emerytów tzw. czternastek. ZUS poinformował, kiedy na koncie szukać należy dodatkowych pieniędzy.

Pawel Wodzynski/East News

Michał Wiśniewski podzielił się z widzami “TTBZ” historią z dzieciństwa

CZYTAJ DALEJ

Prof. Gertruda Uścińska przekazała, że drugie już w 2021 roku dodatkowe świadczenie trafi na konta seniorów za kilka dni. Czternastka zostanie wypłacona wraz z listopadową emeryturą.

Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Za kilka dni emeryci otrzymają od ZUS dodatkowe pieniądze w ramach "czternastki". Niektórzy seniorzy otrzymają świadczenie szybciej niż reszta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osoby które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października - wyjaśniła prezes ZUS.

Według informacji przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż 9,1 miliona osób otrzyma "czternastkę". Maksymalną, niepomniejszoną kwotę, dostanie ponad 7,9 mln osób.

Ile wynosi "czternastka"?

Osoby uprawnione do pełnej czternastej emerytury otrzymają od ZUS przelew na kwotę 1250,88 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że "czternastka" to świadczenie wyjątkowe.

Nie wszyscy emeryci dostają tyle samo pieniędzy. Zależne jest to od ich dochodów i po przekroczeniu progu 2900 zł brutto świadczenia podstawowego stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę".

- To znaczy, że (ZUS - przyp. red.) pomniejszy ją o kwotę różnicy między świadczeniem a 2900 zł, ale nie więcej niż o 1250,88 zł. Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie o 100 zł niższa (3000 zł – 2900 zł) - przekazał w specjalnym komunikacie wydanym przez ZUS.

Zakład wypłacający emeryturę podkreśla, że osoby, które 31 października będą miały zawieszone prawo do otrzymywania świadczenia długoterminowego, nie otrzymają "czternastki".

Czternasta emerytura nie może być wykorzystana na egzekucje

Dodatkowa emerytura, która jeszcze w październiku trafi do niektórych seniorów, jest już opodatkowana. Dodatkowo jest również oskładkowana na zasadach ogólnych.

ZUS w specjalnym komunikacie na temat "czternastki" podkreśla, że pieniądze wypłacane w ramach tego dodatkowego świadczenia nie mogą być potrącane, czy przeznaczane na egzekucje.

Lepiej się pospieszyć, zanim wszystkie wykupią. Wiemy, gdzie są najtańsze i najlepsze znicze

Slajd 1 z 5

fot. Iberion

Najtańsze znicze na Wszystkich Świętych

Do Wszystkich Świętych zostało już tylko kilka dni. Który z najpopularniejszych sklepów sprzedaje znicze w najkorzystniejszej cenie? Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądają oferty: Lidla, Biedronki, Carrefoura i Auchan. / fot. Iberion

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: zus.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >