Goniec.pl
Marek Jędraszewski

Piotr Molecki/East News

Jędraszewski znalazł sobie nową "plagę". Przyczepił się do ludzi żyjących bez ślubu

6 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W niedzielę w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się 29. pielgrzymka rodziny Archidiecezji Krakowskiej. Podczas spotkania homilię wygłosił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który mówił o zagrożeniach dla rodziny płynących ze "współczesnej kultury neopogańskiej".

Pielgrzymkę rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Msza św., odprawiona przy ołtarzu polowym, zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych z całej Polski. Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa "Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską".

Sarah

Nie żyje Sarah Harding

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski mówi o miłości małżeńskiej

- Wszystko jest możliwe także dla człowieka, który otworzy się na boże słowo i będzie starał się żyć na co dzień bożą rzeczywistością. [...] To otwarcie się na słowa Ewangelii mówiące o życiu […] w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego – powiedział metropolita krakowski.

Jednocześnie zaznaczał, że miłość małżeńska i życie rodzinne oznaczają przyjście do nas Pana Boga, który chce w ten sposób przybliżyć się do nas i wprowadzić w tajemnicę poczęcia nowego życia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Plaga związków nieformalnych

- Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące - opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto – coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia (...) o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów – mówił w homilii abp Jędrzaszewski.

Metropolita krakowski zwracał uwagę na niebezpieczny trend, zgodnie z którym młodzi coraz częściej patrzą na małżeństwo czy rodzinę w kategoriach ekonomicznych i socjologicznych. Świadczyć o tym mają takie zjawiska jak rozdzielenie majątku czy szacowanie kosztów wychowania dziecka.

Zdaniem abp Jędraszewskiego dzisiejsze myślenie o pokusach i przyjemnościach przy zakładaniu rodziny jest błędem. Duchowny w celu zobrazowania problemu nawiązał do słynnej wypowiedzi Donalda Tuska, który powiedział, że macierzyństwo jest dla kobiety często udręką.

Takie błędy myślowe stają się przyczyną głębokiego kryzysu rodziny, dlatego tak ważne jest tworzenie rodziny zgodnej z zamysłem Boga, czyli takiej, w której mężczyzna i kobieta znają swoje role i nie unikają obowiązku rodzicielstwa.

Duchowny obraził wielu Polaków

W trakcie homilii abp Jędraszewski przekonywał, że sakrament małżeństwa jest otwarciem na Boga, który chce błogosławić rodzinie, ale tylko takiej, która potwierdzona i uznana zostanie przez Kościół. Prawda o miłości jest zaś zawarta w krzyżu Jezusa i przeczy pochwale egoizmu wypływającej ze współczesnej kultury neopogańskiej.

Homilia abp Jędraszewskiego dla wielu ludzi może okazać się dużym policzkiem. W Polsce od lat spada liczba zawieranych małżeństw oraz dzietności. W społeczeństwie wzrasta akceptacja dla niechęci wobec legalizacji związku. W badaniu CBOS-u z marca 2019 roku 42% pytanych stwierdziło, że "jeśli ludzie się kochają i ufają sobie, to nie ma znaczenia, czy żyją ze sobą w małżeństwie, czy bez ślubu".

Kryzys małżeństwa i rodziny jest faktem, który zdaje się być solą w oku abp Jędraszewskiego. Szkoda tylko, że duchowny nie rozumie, że poprzez takie wypowiedzi, jak te formułowane przez niego, ludzie coraz częściej odwracają się od Kościoła, zamiast do niego wracać.

Jak dobrze znasz piosenki "Bajmu"? Niemal każdy wykłada się na 5. pytaniu, a to przecież największy HIT

Pytanie 1 z 5

Dokończ tekst piosenki "Biała armia": Jesteś sterem, białym żołnierzem; nosisz spodnie, więc walcz...

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >
Agata Duda w USA

Wiadomości

Nagle obca kobieta przytuliła Agatę Dudę. Pierwsza dama nie wiedziała, co się dzieje

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Wypadek na S7. Nie żyje jedna osoba, druga trafiła do szpitala

Czytaj więcej >