Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

Pawel Wodzynski/East News

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

2 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński zorganizował pilne spotkanie partyjne, podczas którego mówił wiele o pandemii i konieczności mobilizacji podczas sejmowych głosowań. Prezes PiS dał także kolejny wyraz swoich antyniemieckich fobii i w zdumiewających słowach przestrzegł przed Niemcami, którzy mają chcieć zbudować "IV Rzeszę".

W środę niespodziewanie zwołano nadzwyczajne posiedzenie klubu PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie należący do partii otrzymali rano SMS-y z informacją, że jest ono "obowiązkowe", tłumnie przybyli więc o godzinie 19 do sejmowej Sali Kolumnowej.

wellman prokop

Milionerzy TVN: Pytanie zupełnie zaskoczyło Marcina Prokopa i Dorotę Wellman

CZYTAJ DALEJ

Tematów do omówienia było wiele, bo Zjednoczona Prawica od jakiegoś czasu znajduje się w defensywie. Galopująca inflacja, konflikt z UE, nieudolna walka z pandemią czy afery z posłami Bortniczukiem i Mejzą sprawiły, że PiS został zepchnięty do narożnika.

Nic więc dziwnego, że Jarosław Kaczyński wszczął alarm i postanowił nieco zdyscyplinować członków swojej partii. Przecieki zza sejmowych drzwi już krążą po sieci, a doniesienia dziennikarzy wprawiają obywateli w prawdziwe osłupienie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński straszy "IV Rzeszą"

- Ciężkie terminy przyszły na Europejczyków. Niemcy wyłożyły karty na stół i chcą budowy IV Rzeszy. My na to nie pozwolimy - powiedział do swoich posłów Jarosław Kaczyński, za co miał otrzymać owacje.

Słowa te padły w kontekście napiętej sytuacji między Warszawą a niektórymi stolicami unijnych państw. Choć aż trudno w nie uwierzyć, doniesienia te potwierdzają anonimowo posłowie PiS. Pisze o nich także na Twitterze Wojciech Szacki z "Polityki Insight".

- Pytałem, czy to żart, ale poseł PiS zapewnia, że tak właśnie prezes powiedział - przekazał dziennikarz na Twitterze.Wypowiedź prezesa PiS o "IV Rzeszy" skomentował także Patryk Michalski z Wirtualnej Polski.

Sprawa Mejzy i pandemia wśród tematów rozmów

Poza antyniemieckimi uprzedzeniami Jarosława Kaczyńskiego, na spotkaniu poruszono także inne tematy. Nie ma wątpliwości, że celem zebrania było zwarcie szeregów i mobilizacja. PiS ma kruchą większość w Sejmie i musi się pilnować przy każdym głosowaniu.

Prezes partii zajął także stanowisko w sprawie wiceministra sportu Łukasza Mejzy, który miał oszukiwać rodziców chorych dzieci oferując im drogie leczenie niepotwierdzone medycznie. Kaczyński ma z nim wyraźny problem, bo to na Mejzie wisi los rządu i to jego głos może być decydującym. Z drugiej strony atmosfera wokół niego jest coraz bardziej gęsta.

Żadna konkretna deklaracja w naszej obecności nie padła. Jarosław Kaczyński wspomniał, że wśród wielu problemów, z którymi się mierzymy, jest sprawa wiceministra Mejzy - powiedział WP jeden z posłów PiS.

Jeszcze przed posiedzeniem klubu dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Dobrosz-Oracz pytała wicepremiera ds. bezpieczeństwa o to, czy jest zakładnikiem Mejzy, jednak Kaczyński odparł jedynie, że "nie jest niczyim zakładnikiem".

Przysłowiowe pięć minut poświęcono także kwestiom pandemii. Co zaskakuje, mówił o niej nie minister zdrowia Adam Niedzielski czy jego wiceministrowie, a sam prezes. To dobitnie pokazuje, że szef resortu zdrowia abdykował w obliczu rosnącej IV fali koronawirusa.

Kaczyński zaś przekonywał do racjonalnych działań i podkreślał wagę szczepień. Oznajmił także, że w tym roku, ze względu na COVID, nie odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe w siedzibie na Nowogrodzkiej.

Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński? Tylko bystrzaki odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Który z nich był premierem w latach 2007 - 2014?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany? Marek Suski komentuje

  • Bunt w strzeżonym ośrodku dla migrantów w Wędrzynie

  • Tusk do Warszawy przyjechał pociągiem, z siedziby partyjnej odjechał limuzyną

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Super Express, WP, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >