Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński ma problem, sytuacja PiS jest ciężka. Wynik sondażu mówi wszystko
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 27.11.2022 13:59

Jarosław Kaczyński ma problem, sytuacja PiS jest ciężka. Wynik sondażu mówi wszystko

Najnowszy sondaż nie jest optymistyczny dla Zjednoczonej Prawicy.
Flickr/Piotr Drabik

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator, najwyższy wynik w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych uzyskałoby ugrupowanie Zjednoczonej Prawicy. Nie oznacza on jednak dla Jarosława Kaczyńskiego wygranej, bowiem największą liczbę mandatów uzyskałyby partie opozycyjne.

Zjednoczona Prawica wygrywa wybory, ale nie rządzi

Scenariusz ten już od dłuższego czasu pojawia się w kolejnych sondażach, przeprowadzanych przez różne pracownie oraz ośrodki. Tym razem o głosy oddane na poszczególne ugrupowania, zapytała obywateli pracownia Estymator.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-25 listopada i dotyczyło preferencji wyborczych, gdyby wybory do Sejmu miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Wyniki zostały opublikowane przez portal "dorzeczy.pl".

Zgodnie z sondażem na ugrupowanie Zjednoczonej Prawicy swój głos oddałoby 35,7% wyborców, co oznaczałoby uzyskanie 201 mandatów w Sejmie. Drugi wynik uzyskałaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 28,4% głosów (143 mandaty). Na trzecim zaś miejscu dość zaskakująco znalazła się Lewica, na którą zagłosowałoby 11,2% (45 mandatów) uprawnionych do głosowania.

Kolejne miejsca zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10,4% (44 mandaty), PSL, na które swój głos by oddało 7,4% wyborców, uzyskując 22 mandaty oraz Konfederacja z wynikiem 5,1% (4 mandaty). Jednego przedstawiciela w Sejmie miałaby również tradycyjnie Mniejszość Niemiecka.

Takie wyniki oznaczają, iż pomimo uzyskania najwyższego wyniku w wyborach do Sejmu, ugrupowanie Zjednoczonej Prawicy nie zdołałoby uformować kolejnego rządu. Tym bardziej, iż żadna z potencjalnych partii w Sejmie nie byłaby skłonna układać się z Jarosławem Kaczyńskim. Łącznie wszystkie ugrupowania opozycyjne, z wyłączeniem Konfederacji uzyskałyby 255 mandatów, które byłyby wystarczające do utworzenia nowego rządu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: dorzeczy.pl/RadioZET.pl