Goniec.pl
Jacek Kurski

TRICOLORS/East News

Jacek Kurski zainicjował budowę regionalnego ośrodka TVP w Gorzowie. Koszt inwestycji to 18 mln złotych

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prezes TVP Jacek Kurski realizuje kolejne ogromne przedsięwzięcie. Tym razem zainicjował budowę regionalnego ośrodka TVP w Gorzowie, którego ukończenie zapowiadane jest na 2023 rok.

Jacek Kurski gościł w środę w Gorzowie. Prezes TVP pojawił się przy ul. Piłsudskiego, by jako pierwszy wbić łopatę pod budowę nowego ośrodka Telewizji Polskiej. - To wielki dzień i symboliczne i realne przełamanie imposybilizmu - powiedział Kurski.

january bien

Nie żyje January Bień, były rektor Politechniki Częstochowskiej i senator

CZYTAJ DALEJ

Jacek Kurski dumnie inicjuje budowę

Prace porządkowe rozpoczęły się na początku sierpnia, a w środę oficjalnie rozpoczęto prace budowlane. Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki, inwestycja oczekiwana była od 15 lat. Jej koszt to około 18 mln złotych.

Nowa siedziba Oddziału Terenowego TVP SA. to powód do dumy Jacka Kurskiego. Obok prezesa TVP w Gorzowie mogliśmy zobaczyć także europosłankę Elżbietę Rafalską, lidera lubuskiego PiS Marka Asta oraz lubuskiego wojewodę Władysława Dajczaka.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To wielki dzień i symboliczne i realne przełamanie imposybilizmu, który spowijał telewizję w poprzednim kształcie. Takiego niedasizmu, że po prostu nic się nie da, bo się nie da, a dlaczego się nie da, to nie wiadomo. Nie dawało się, bo traktowano te dalsze województwa, w szczególności te, które powstały w wyniku reformy administracyjnej, jako sferę zaprogramowanego zaniedbania – mówił Jacek Kurski.

Działka, na której powstanie gorzowska siedziba TVP ma powierzchnię ok. 4,7 tys. m kw i znajduje się pomiędzy akademikiem i ośrodkiem zdrowia. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść nie mniej niż ok. 1,6 tys. m kw.

Ciężki sprzęt na plac budowy wjedzie we wrześniu. Wszystko przebiega na razie zgodnie z planem, a pewne rzeczy udaje się nawet zrobić szybciej. Prace zaczynają się 4 miesiące wcześniej niż zakładali na początku wykonawcy.

Aby zrealizować inwestycję, publiczna telewizja przejęła od miasta działkę. Zapowiedź budowy pojawiła się już pod koniec 2017 roku, wiosną 2018 roku miasto wydało decyzję o warunkach zabudowy.

Za trzy lata z nowego ośrodka TVP w Gorzowie wyemitowany zostanie pierwszy program – zapowiadał wtedy Robert Jałowy, dyrektor TVP Gorzów.

Centrala TVP ogłaszała przetarg dwukrotnie, bo za pierwszym razem oferty były zbyt drogie. Ostatecznie wykonawcą zostało konsorcjum firmy PBO Śląsk z Sosnowca oraz WODPOL z Żywca.

Nowa siedziba TVP w Gorzowie

Nowa siedziba TVP ma być nowoczesna i imponująca. W części frontowej ma mieć trzy kondygnacje nadziemne, w części tylnej jedną kondygnację nadziemną. Budynek raczej nie będzie podpiwniczony, choć projektant może założyć umieszczenie w podziemiu infrastruktury technicznej.

Na kondygnacjach mają się mieścić pomieszczenia biurowe, studyjne, newsowe i techniczne, dostępne oczywiście dla osób niepełnosprawnych. Dwa studia będą znajdować się wewnątrz budynku, a na dachu mają się mieścić plenerowe stanowiska reporterskie.

Obecna siedziba mieści się w biurowcu, na 3. piętrze. Jest ciasno, głośno i nisko. W takich warunkach pracownicy telewizji działają od początku istnienia lubuskiego oddziału TVP, czyli od ponad 20 lat.

Przeprowadzki w najbliższym czasie doczeka się też redakcja zielonogórska TVP, a zupełnie nowa siedziba, bliźniacza do gorzowskiej stanie w Kielcach.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wyborcza.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >