Goniec.pl

kisistvan77/pixabay

Internautka zwróciła się do księdza z TikToka z nietypowym pytaniem. Kapłan pospieszył z odpowiedzią, wszystko stało się jasne

26 Marca 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Co zrobić z nadmiarem świętych obrazków w domu? Pytanie takie zadała sobie zapewne niejedna osoba wierząca, która podczas porządków w mieszkaniu zgromadziła pokaźną kolekcję dewocjonaliów. - Bardzo fajne pytanie - skomentował ks. Piotr Jarosiewicz, który na TikToku doradził, co wierny powinien w tej sytuacji zrobić, by mieć czyste sumienie.

Nie wiesz co zrobić z nadmiarem świętych obrazków?

Zapewne niejeden wierny doświadczył w swoim życiu sytuacji, w której robiąc porządki w domu, zebrał całkiem pokaźną kolekcję świętych obrazków. Dla jednych to oznaka do dumy, dla innych kłopot. Cóż bowiem z takimi dewocjonaliami uczynić, kiedy nie chce się ich mieć w takiej ilości? Trwoga związana z bojaźnią bożą sprawia, iż nie każdy tak prędko i z czystym sumieniem wyrzuci święte obrazki do kosza. 

Pytanie związane z takim dylematem otrzymał ks. Piotr Jarosiewicz, który znany jest ze swojej aktywności w mediach społecznościowych. Duchowny, oprócz pisania książek i prowadzenia katechezy, chętnie udziela się na TikToku i udziela wiernym porad, dotyczących codziennego życia. Jego kanał obserwuje już ponad 270 tys. osób.

- Mam pytanie, córka kupiła mieszkanko po starszych ludziach i tam jest może z 40 św. obrazów. Co z takimi obrazami się robi, bo taka ilość, to bardzo dużo? - zadała pytanie pani Agnieszka, która obserwuje profil kapłana. 

Nasz nowy dom

"Nasz nowy dom". Samotna matka dostała nie tylko remont. Pierwszy taki przypadek w historii programu

CZYTAJ DALEJ

Nadmiar świętych obrazków. Ksiądz tłumaczy

Z odpowiedzią prędko pośpieszył duchowny, który wytłumaczył, iż istnieje wiele dróg umożliwiających godne pożegnanie się ze świętymi obrazkami, które nie obciążą sumienia osoby wierzącej. Jak podkreślił kapłan, pytanie to jest bardzo ważne, ponieważ z sytuacją taką spotykamy się na co dzień. 

- Pierwsza opcja - chyba najpowszechniejsza - obrazy lub małe obrazki przynosimy do zakrystii i zostawiamy je tam - wyjaśniał kapłan. - Druga opcja, jeśli obrazy są dobre, to można się zwrócić do muzeum diecezjalnego, czy nie chciałoby ich wziąć, aby je przygotować i wystawić ludziom, bo to jest też kultura i sztuka - komentował duchowny. 

Jako trzecią drogę, zaproponował ks. Jarosiewicz udostępnienie zdjęć z obrazami w internecie lub mediach społecznościowych z informacją, iż posiadamy takie dewocjonalia do wydania, co bardzo często skutkuje tym, iż chętnych na tego typu przedmioty wiernych nie brakuje. Jak podkreślił duchowny, bardzo często on sam korzystał właśnie z tej możliwości. 

 

"Są osoby, które chcą taki obraz"

- Często jest tak, że my tych obrazów nie chcemy z racji ilości, a z drugiej strony są osoby, które taki obraz by chciały - tłumaczył cierpliwie ks. Jarosiewicz, który na koniec pozdrowił wszystkich obserwujących go użytkowników. 

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @agnieszka074 ♬ kiss the rain - yiruma

Źródło: TikTok/ks.piotrjarosiewicz/o2.pl

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć

CZYTAJ DALEJ
Nie żyje Nicholas Lloyd Webber

Nie żyje syn znanego muzyka. Gwiazdor wydał łamiące serce oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KsiądzKościół

Podobne artykuły

Wiadomości

Popłoch na Kremlu. Rosjanie nie spodziewali się ataku na własne terytorium
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozpędzone BMW huknęło w rowerzystę, mężczyzna aż wyleciał w powietrze. Porażające nagranie trafiło do sieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]