Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Lokalnie nawet 37 st. C
Maria Glinka
Maria Glinka 30.06.2022 09:44

IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Lokalnie nawet 37 st. C

Upał
Marek BAZAK/East News, Twitter/IMGW

W czwartek warunki pogodowe będą wyjątkowo uciążliwe. IMGW wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia przed upałem dla południowo-zachodniej Polski. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 37 stopni Celsjusza. Prognozowane są także burze.

O takim początku wakacji marzyli wielbiciele wysokich temperatur. O ile nad wodą takie warunki wydają się przyjemne, o tyle w miastach, zalanych betonem, przetrwanie uciążliwej pogody stanowi ogromne wyzwanie.

IMGW ostrzega. W czwartek będzie gorąco

Upał zawitał do Polski już w ubiegłym tygodniu, ale tak gorącego dnia jeszcze w tym roku nie było. Z obserwacji IMGW wynika, że w całym kraju temperatura przekroczy 30 st. C. Jednak na najbardziej uciążliwe warunki powinni przygotować się mieszkańcy południowo-zachodniej Polski.

Przed upałami ostrzega IMGW, który wydał alerty najwyższego, trzeciego stopnia. Obowiązują one w:

  • woj. lubelskim (powiaty: krasnostawski, zamojski, tomaszowski, biłgorajski, janowski, kraśnicki),

  • woj. podkarpackim,

  • woj. małopolskim (powiaty: miechowski, krakowski, Kraków, myślenicki, limanowski, bocheński, nowosądecki, gorlicki, Tarnów, tarnowski),

  • woj. świętokrzyskim (powiaty: pińczowski, buski, staszowski, sandomierski, opatowski).

Na tych terenach temperatura maksymalna będzie wynosiła między 32 a 35 st. C. W czwartek i piątek termometry pokażą lokalnie nawet 37 st. C. W nocy prognozowane jest między 18 a 21 st. C.

Alerty drugiego stopnia. W niektórych miejscach zagrzmi

Dla pozostałych regionów Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Ostrzeżenie nie obejmuje tylko wschodnich powiatów woj. lubuskiego, woj. zachodniopomorskiego, woj. pomorskiego i pojedynczych powiatów woj. dolnośląskiego.

W niektórych miejscach również zagrzmi. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami obowiązuje w: woj. łódzkim, południowych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego, wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego i w woj. pomorskim. Wszystkie ostrzeżenia wydane przez IMGW obowiązują aż do piątkowego wieczora.

Jednak z obserwacji Małgorzaty Tomczuk, synoptyk IMGW, wynika, że burze mogą pojawić się także na południu kraju. Opady deszczu wyniosą do 20 mm, a burzom będą towarzyszyły porywy wiatru do 70 km/h. Wschód Polski powinien być pogodny.

O tym, jak dotkliwe mogą być skutki letnich burz przekonali się już mieszkańcy czterech województw - mazowieckiego, opolskiego, łódzkiego i śląskiego. To właśnie tam w miniony wtorek strażacy interweniowali najczęściej.

Choć burze stanowiły dość duże zagrożenie, nikt nie został poszkodowany. Doszło do podtopień budynków i ulic, a poruszanie się po drogach utrudniały powalone i połamane drzewa.

Rady dla mieszkańców i turystów

W związku z tym warto odpowiednio przygotować się na kolejne gwałtowne zjawiska pogodowe. Mieszkańcy regionów, w których mają wystąpić burze, powinni usunąć samochody i inne pojazdy spod drzew. Warto także zabezpieczyć przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie.

W tak gorącym dniu należy także zadbać o nawodnienie. Turyści wypoczywający nad wodą nie mogą zapominać o nakryciu głowy. Mimo że upał skłania do kąpieli, należy pamiętać, aby nie wchodzić do wody z nagrzanym ciałem.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, polsatnews.pl