Goniec.pl > Wiadomości > "Il Messaggero": Putin przejdzie poważną operację. Kreml szykuje się na "najgorszy scenariusz"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.06.2022 11:50

"Il Messaggero": Putin przejdzie poważną operację. Kreml szykuje się na "najgorszy scenariusz"

Putin
EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News

Kolejne doniesienia o stanie zdrowia Władimira Putina nie są łaskawe dla dyktatora. Włoski dziennik "Il Messaggero", powołując się na informacje izraelskiego dziennikarza, donosi, że prezydent Rosji ma przejść poważną operację z powodu raka trzustki. Kreml już szykuje się ponoć na ewentualne komplikacje i konieczność powołania nowego organu zarządzającego państwem.

Parkinson, guz mózgu, problemy z tarczycą, czy wreszcie nowotwór. Lista schorzeń, jakie przypisywano już Władimirowi Putinowi stale się wydłuża. Choć Kreml zaprzecza, jakoby prezydent Rosji miał problemy ze zdrowiem, coraz więcej znaków wskazuje na to, że dyktator cierpi na jakąś poważną przypadłość.

Zwłaszcza w ostatnich tygodniach aktywność medialna dotycząca stanu fizycznego polityka znacząco przybrała na sile. Niedawno informowano chociażby o skomplikowanej operacji, jaką miał przejść w renomowanej klinice. Brytyjskie media z kolei dotarły do oficera FSB, który zarzekał się, że posiada wiedzę, iż Putin usłyszał od lekarzy wyrok śmierci.

Niektórzy eksperci, wierzący w liczne doniesienia, zaczęli już nawet snuć przypuszczenia na temat potencjalnego następcy rosyjskiego przywódcy. Inni dość sceptycznie podchodzą do kolejnych rewelacji i są ostrożni w kategorycznych osądach.

Niemniej każda informacja na temat prezydenta Rosji spotyka się z zaciekawieniem opinii publicznej. Do najnowszych ustaleń miał dotrzeć izraelski dziennikarz Mark Kotylarsky.

Włoskie media: Putin przejdzie kolejną operację

- Mówi się, że tajemnicza choroba Putina to rak trzustki, a w ciągu najbliższych kilku dni odbędzie się pilna operacja - podaje włoski dziennik "Il Messaggero", powołując się na Kotylarsky'ego.

Ten ustalić miał, iż rosyjski przywódca podda się operacji w Narodowym Centrum Badań nad Rakiem "N.N. Błochin" w Moskwie, czyli najlepszej publicznej klinice w kraju, specjalizującej się w leczeniu chorób onkologicznych.

Izraelski dziennikarz zasugerował przy tym, że uzyskane informacje posiada od osób ze środowiska medycznego w stolicy Rosji oraz kremlowskiej administracji.

- Według źródeł jeden z budynków ośrodka Błochin jest przygotowywany i zamykany dla innych pacjentów  - napisał dziennik.

Kreml gotowy na najgorsze

Na Kremlu zapanować miała trwoga, co skutkowało rozpoczęciem przygotowań do ziszczenia się "najgorszego scenariusza". Jeśli Putin nie będzie w stanie dalej rządzić państwem, powołany ma zostać specjalny organ, który przejmie jego obowiązki.

- Gdyby prognozy okazały się niekorzystne, Rosją może tymczasowo kierować kolektywny organ władzy - Rada Państwa, na którą zostałyby przeniesione kompetencje rządu - czytamy. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia