Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Groby ich bliskich mają zostać zlikwidowane. Zostało mało czasu
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 18.04.2023 16:16

Groby ich bliskich mają zostać zlikwidowane. Zostało mało czasu

Grób jest likwidowany, jeśli nie wniesie się tej opłaty
Iberion

Urząd Miasta Nowy Targ i administrator cmentarza komunalnego zapowiadają, że po 1 listopada 2023 roku zostanie wszczęta procedura likwidacji kilkudziesięciu grobów. Bliscy mają mało czasu na działanie. Z czego to wynika i na czym polega tzw. likwidacja grobu?

Bliscy muszą się spieszyć

42 groby z cmentarza komunalnego w Nowym Targu mają zostać zlikwidowane po 1 listopada br. Wszystko w rękach właścicieli. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych po upływie 20 lat od ostatniego pochowania pozostawienie grobu wymaga uiszczenia opłaty prolongacyjnej, a żadna z tych osób jeszcze tego nie zrobiła. W przypadku niektórych z nich zaległości sięgają nawet kilkudziesięciu lat.

- Groby nieopłacone po 1 listopada 2023 roku przeznaczone będą do likwidacji. W związku z powyższym prosimy dysponentów niżej wymienionych grobów o kontakt z biurem Administratora Cmentarza Komunalnego w Nowym Targu ul. Skotnica 8, 34-400 Nowy Targ, tel. 18 266 62 87 w celu dokonania zaległych opłat prolongacyjnych - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta w Nowym Targu.

Emerytka wyznała, że nie wystarcza jej pieniędzy. Chwilę później trzymała w ręku zieloną kopertę

Czym jest likwidacja grobu?

Problem nie dotyczy oczywiście tylko Nowego Targu. Warto też wyjaśnić, że likwidacja grobu to potoczne stwierdzenie, często błędnie używane. Grobu się nie likwiduje, a przydziela się go do pochowania kolejnym osobom. Zarząd cmentarza wysyła zawiadomienie do ostatniej opłacającej osoby, że zbliża się lub upłynął termin zapłaty. Jeżeli dana osoba nie zainteresuje się wniesieniem kolejnej opłaty, to grób zostanie przyznany komuś innemu.

Nagrobek jest w takiej sytuacji rozbierany, usuwa się tylko zewnętrzne jego oznaki. Nazwiska osób poprzednio pochowanych nie widnieją już wtedy na grobie, pozostają natomiast w księgach cmentarnych.

Czy da się jeszcze coś zrobić?

Istnieje jednak możliwość dochodzenia praw przez osoby, które są zainteresowane utrzymaniem grobu, ale za niego nie płacą. W wyniku wytoczenia sporu sądowego o ustalenie prawa do grobu jest możliwość ubiegania się o zamieszczenie tabliczki z nazwiskiem. Sytuacje takie nie zdarzają się często, najczęściej strony domagają się odszkodowań. Muszą jednak wykazać, że grobem się interesują i dokonano bezprawnego przydzielenia grobu innej osobie.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ, prawo.pl