Goniec.pl

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Gazprom powiedział "stop". Zablokowano dostawy gazu do Niemiec przez Nord Stream I "do usunięcia szkód"

2 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Gazprom odciął Niemcy od gazu i nie ma zamiaru ponownie odkręcić kurek z płynnym złotem. Rosjanie wstrzymali przesył gazu przez rurociąg Nord Stream I. W piątek rosyjski koncern państwowy poinformował, że surowiec nie będzie na razie płynąć z powodu "awarii". Szkody wykryto w tłoczni Portowaja.

Gazprom podjął decyzję o tym, że nie wznowi przesyłu gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream I. Oficjalny komunikat zapewnia, że to efekt awarii, która musi zostać usunięta.

Gazprom utrzymuje, że wykryty został wyciek w turbinie w tłoczni Portowaja. Wcześniej Rosjanie zapewniali, iż gaz ponownie popłynie rurami w nocy z soboty na niedzielę. Co nikogo nie dziwi: Kreml złamał obietnicę.

Gazprom nie wznowił dostawy gazu do Niemiec, Nord Stream ciągle pusty

Gazprom 31 sierpnia o 6 rano zakręcił kurek na wlocie do Nord Stream I. Niemcy zostali odcięci od gazu. To problem całej Europy i w piątek okazało się, że napięcie gazowe - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - się przedłuży.

Gazprom postanowił rozwiać zasłonę dymną i wprost przyznał, że data wznowienia przesyłu gazu nie jest obecnie znana. Powodem mają być problemy techniczne na odcinku Nord Stream I.

- Do czasu usunięcia zastrzeżeń dotyczących działania sprzętu transport gazu do gazociągu Nord Stream jest całkowicie wstrzymany - przekazał w oficjalnym komunikacie Gazprom.

W sobotę gaz miał ponownie popłynąć do Niemiec, ale piątkowe oświadczenie Gazpormu pozbawiło Berlin wszelkich nadziei na unormowanie sytuacji. Trzydniowa przerwa techniczna przedłużyła się podobnie, jak "trzydniowa operacja wojskowa" w Ukrainie.

Niemcy bez gazu, Francja też odcięta przez Gazprom

Gazowy szantaż Władimira Putina rozwinął się w najlepsze. Niemcy w ostatnich tygodniach wystawione zostały na próbę, gdyż rury Nord Stream wykorzystywane były przez Rosjan tylko w ok. 20 proc. mocy przesyłowych.

Berlin nie jest jedynym krajem trzymanym w szachu przez Gazprom. Francja również straciła dostęp do gazu, ale w tym przypadku Moskwa nie mydli oczu problemami technicznymi .

- Na koniec dnia roboczego 30 sierpnia Gazprom Export LLC nie otrzymał pełnych płatności za gaz dostarczony do Engie w lipcu w ramach dotychczasowych kontraktów. W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu, począwszy od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania środków za dostarczony gaz w całości - oświadczył Gazprom na koniec sierpnia i odciął Paryż od rosyjskiego gazu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, money.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

55-latek doświadczył śmierci klinicznej. Opowiedział, co widział
Czytaj więcej >

Wiadomości

7 i 9-latek uduszeni w sypialni, matka została powieszona. "Byli normalną rodziną"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarze podejrzewali, że bije własne dziecko. Prawda okazała się być równie dramatyczna
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]