Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Policja podsumowała wakacje na polskich drogach. 410 osób zginęło, ale to liczba rannych zatrważa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.09.2022 19:21

Policja podsumowała wakacje na polskich drogach. 410 osób zginęło, ale to liczba rannych zatrważa

Policja opublikowała dane za wakacje 2022, jest źle
(zdj.ilustracyjne) KWP Białystok

410 osób zginęło na polskich drogach w czasie wakacji 2022. 1 września dobił do brzegu i uczniowie ponownie wsiedli na łódź oświaty. To czas, gdy policja podsumowuje akcję Policyjnej Mapy Wypadków. Ponownie nie ma powodów do dumy, Polacy nadal zasługują na miano piratów drogowych.

Wakacje 2022 dobiegły końca i wraz z nimi policyjna akcja monitorowania śmiertelnych wypadków na nadwiślańskich drogach. Wszyscy liczący, że zrozumieliśmy liczne apele policji i wyciągnęliśmy wnioski z dramatycznych wypadków, muszą przełknąć gorzką pigułkę rzeczywistości.

Polacy to piraci drogowi. W ciągu letnich miesięcy zginęło 410 osób. Liczba osób, które w wyniku wypadku odniosły obrażenia, jest jeszcze bardziej porażająca. Policja zauważa dający nadzieję trend, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że nadal liczba parawanów zakrywających zwłoki na polskich drogach jest zdecydowanie zbyt duża.

Wakacje 2022: znamy liczby policyjnej akcji, porażające

- Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na drogi wyjeżdżało ich ponad 4 tysiące - przekazała Polska Policja w piątek 2 września.

Powakacyjny bilans to smutna refleksja tego, jak zachowujemy się, kiedy wsiadamy za kierownicę. Zdjęcie nogi z gazu w związku z wysokimi mandatami pomogło tylko na chwilę? Wszystko na to wskazuje.

- Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 4,949 wypadków drogowych, w których zginęło 410 osób - powiedziała po podliczeniu danych Polska Policja.

Liczba osób rannych w wypadkach w czasie wakacji 2022 jest porażająca. Mowa aż o 5,918 zostało rannych, którzy wymagali pomocy lekarzy. Udostępniona mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym skrzy się 375 punktami. To właśnie tam życie tracili ludzie z grupy 410 ofiar śmiertelnych.

Wakacje 2022: policja udostępniła mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym
Wakacje 2022: policja udostępniła mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym

To lepiej niż wcześniej, ale wciąż mamy pracę domową do odrobienia

Policjanci porównali dane z wakacji 2022 z poprzednimi latami. Widać lekką poprawę, jednak to nie znaczy, że akcje uświadamiające ryzyko ignorowania przepisów drogowych znikną z przestrzeni publicznej. Wręcz przeciwnie.

- Liczby są znacznie mniejsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich - czytamy w komunikacie.

W 2022 policjanci odnotowali 4949 wypadków, jeszcze rok wcześniej było to aż 5535. Tendencje malejącą widać również w liczbie ofiar śmiertelnych. W tegoroczne wakacje zginęło mniej ludzi niż rok temu (2022 r.: 410, 2021 r.: 495), mniej osób zostało także rannych (2022 r.: 5918, 2021 r.: 6312).

Mniejsza liczba wypadków nie zwalnia nas z dalszego dążenia do tego, by po kolejnej wakacyjnej akcji policji, służby poinformowały, że w czasie letnich wojaży nie zginął żaden pasażer.

Nietrzeźwi nadal wsiadają za kółko

Tragiczny bilans wakacji mógł być wyższy, gdyby policjanci nie udaremnili podróż kierowcom, którzy nie powinni znaleźć się za kierownicą. Niektórzy za nic mają nie tylko swoje życie, ale również życie innych.

O kim mowa? O osobach ruszających w podróż po spożyciu alkoholu. - Policjanci podczas tegorocznych wakacji zatrzymali podobną liczbę nietrzeźwych kierujących jak rok temu – 23,373 - przekazała Policja. Myślicie, że doczekamy kiedyś roku, gdy otrąbimy sukces i w czasie wakacji nikt nie zginie?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, policja.pl