Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nowe emerytury na kontach już pod koniec tygodnia
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.02.2024 08:23

Nowe emerytury na kontach już pod koniec tygodnia

pieniądze kalendarz
Iberion

Wielu seniorów z niecierpliwością czekało na ten moment. ZUS, KRUS i zakłady emerytalne służb mundurowych przygotowują się do wypłaty wyższych emerytur i rent. Jak się okazuje, pierwsze przelewy mogą znaleźć się na kontach seniorów już pod koniec tego tygodnia. Jakiej kwoty można się spodziewać?

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną o ten sam wskaźnik – 12,12 procent. Podwyżkę zobaczymy już w przelewie w marcu. Warto pamiętać, że aby uzyskać wyższe świadczenie nie trzeba składać żadnych pism i wniosków – waloryzacja następuje automatycznie. W sytuacji, gdyby ktoś oferował nam pomóc w załatwieniu podwyższonej emerytury czy renty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że chce nas oszukać.

ZOBACZ TAKŻE: Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Podwyżka renty i emerytury

Jak zmieni się wysokość emerytur i rent po waloryzacji? Minimalna emerytura wzrośnie z 1 tys. 588 zł i 44 gr brutto do 1 tys. 780 i 96 gr brutto. Podwyżka brutto wyniesie więc 192 zł i 52 gr. 

Niektórzy seniorzy otrzymają przelew już w najbliższy piątek. A co z resztą? W jakie dni należy spodziewać się przelewu? ZUS I KRUS wypłacają emerytury w 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dniu miesiąca. Daty te widnieją w decyzjach, jakie otrzymali seniorzy. W tych dniach środki powinny znaleźć się na ich koncie lub zostać dostarczone przez listonosza. Warto pamiętać, że jeżeli obowiązująca data wypada w weekend lub święto, emerytura powinna zostać dostarczona wcześniej, najpewniej ostatniego dnia roboczego. Oznacza to, że w marcu w terminie wypłaty zobaczy większość seniorów. Wyjątkiem są jedynie świadczeniobiorcy, do których pieniądze docierają 10. dnia miesiąca. Ze względu na to, że jest to niedziela, wypłaty otrzymają 8 marca.

ZOBACZ TAKŻE: Znów padła szóstka w Lotto. Znamy wyniki ostatniego losowania

Kiedy wypłata emerytur z MSWiA i emerytury wojskowej?

W przypadku wypłaty dla emerytowanych policjantów, strażaków, pracowników służby więziennej czy funkcjonariuszy straży granicznej obowiązuje jedna data. Zakład Emerytalno-Rentowy wypłaca im emerytury zawsze 5. dnia miesiąca. Z kolei wojskowy zakład emerytalny wypłaca świadczenia 10. dnia miesiąca. Tu również wypłaty powinny pojawić się na kontach były wojskowych wcześniej, tj. w piątek 8 marca.

 

Źródło: Fakt.pl

Tagi: Emerytura ZUS