Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Eksperci nie mają wątpliwości, ostrzegają NATO. "Teraz Rosja, wkrótce Korea Północna lub Iran"
Piotr Dutka
Piotr Dutka 22.05.2022 18:37

Eksperci nie mają wątpliwości, ostrzegają NATO. "Teraz Rosja, wkrótce Korea Północna lub Iran"

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Światowi eksperci alarmują, że jeżeli NATO nie powstrzyma dalszych działań Władimira Putina, konsekwencje dla świata będą katastrofalne. W ich opinii śladami Federacji Rosyjskiej mogą podążyć zarówno Iran, jak i Korea Północna. Sojusz Północnoatlantycki powinien niezwłocznie wdrożyć koncepcję "odstraszania".

Aktualna sytuacja międzynarodowa jest niezwykle niesprzyjająca, a zbrodnicze działania Władimira Putina generują wszechobecny niepokój. Eksperci nie mają najmniejszej wątpliwości, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

Uznany generał Ben Hodges będący szefem amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także holenderski analityk Timo S. Koster opublikowali niepokojący artykuł w weekendowym wydaniu "NRC" zatytułowany: "Teraz Rosja, wkrótce Korea Północna lub Iran".

Eksperci podkreślają, że aktualne działania Rosji mogą zachęcić inne mocarstwa do podejmowania wstrząsających działań. W ich opinii NATO musi natychmiast ożywić koncepcję "odstraszania".

W ich opinii bierność Zachodu "nie pozostała niezauważona na Kremlu" i "Putin doszedł do wniosku, że może zaatakować Ukrainę bez ponoszenia konsekwencji militarnych".

Dodają, że jeżeli Sojusz Północnoatlantycki nie powstrzyma Władimira Putina, konsekwencje dla całego świata będą przerażające.

Korea Północna i Iran mogą być naśladowcami Rosji

Eksperci zaznaczyli, że wprowadzone sankcje w żaden sposób nie odstraszają Władimira Putina. Dyktator uważa on sąsiednie kraje, które nie są członkami NATO, za "banitów".

Specjaliści podkreślili, że opieszałe działania NATO mogą działać na niekorzyść całego sojuszu. W ich opinii światowe mocarstwa posiadające broń masowego rażenia takie jak Chiny, Korea Północna, Iran nie będą poważnie traktować NATO, w sytuacji, gdy sojusz nie podejmie niezbędnych działań, by powstrzymać Putina.

- Należy wzmocnić odstraszanie. W tym względzie niezbędna jest determinacja polityczna. NATO musi być gotowe do działania - podkreślają Hodges i Koster. 

W ich opinii Zachód musi stawić czoło Rosji, podobnie jak w czasie zimnej wojny.

- Będzie to wymagało znacznego wzrostu zdolności uderzeniowej, zwiększonego rozmieszczenia sił zbrojnych w Europie Środkowo-Wschodniej (w tym znacznej stałej armii sił NATO) oraz wyższego poziomu gotowości, który pociągnie za sobą zintensyfikowanie ćwiczeń - można przeczytać w udostępnionym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl