Goniec.pl > Wiadomości > Druga w ciągu roku waloryzacja emerytur. Znamy szczegóły
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 28.09.2023 12:29

Druga w ciągu roku waloryzacja emerytur. Znamy szczegóły

Pieniądze
Iberion

Od pewnego czasu rząd stara się zdobyć sympatię wyborców, proponując różnego rodzaju dodatki, świadczenia i podnosząc wynagrodzenie minimalne. Choć działania te bez wątpienia przyczyniają się do zwiększania inflacji, w dobie rosnących cen padła propozycja o kolejnym podniesieniu emerytur. Kiedy i o ile?

Emerytury pomimo podwyżek realnie tracą na wartości

Płaca minimalna w czasach wysokiej inflacji podnoszona jest dwa razy w roku i zdaniem Donalda Tuska, zgodnie z tą samą zasadą, zwiększane powinny być również emerytury. "Fakt.pl" dotarł do szczegółów propozycji wyborczej byłego premiera i dzięki temu dowiedzieliśmy się, kiedy i o ile miałyby wzrosnąć wypłaty dla seniorów.

Bez wątpienia osoby w podeszłym wieku w dużej mierze stanowią "żelazny elektorat" partii rządzącej i najwyraźniej Donald Tusk doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Idealnym wabikiem na emerytów może okazać się propozycja waloryzacji emerytur, która miałaby pozwolić na utrzymanie siły nabywczej świadczeń, którą stale obniża inflacja.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. "Pan jest chamem"

Donald Tusk z propozycją dla emerytów. Ma poprawić ich sytuację finansową

Dotychczasowy mechanizm corocznej podwyżki nie wystarczył i świadczenia praktycznie mają coraz mniejszą wartość. Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, mimo dużej waloryzacji w 2022 roku realna wartość świadczeń od ZUS w porównaniu do poprzedniego roku spadła o 4,7 procent. Propozycja PO ma sprawić, że seniorzy faktycznie poczują, że mają więcej pieniędzy.

Propozycja Donalda Tuska dotyczy dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania każdej emerytury, jeśli inflacja przekracza 5 proc. Ma to mieć szczególnie duże znaczenie dla tych najniżej uposażonych emerytów, dla których dziś ceny w sklepach są najbardziej zabójcze.

Druga waloryzacja emerytur. Kiedy i o ile?

W praktyce pierwsza podwyżka odbywałaby się tak jak obecnie w marcu, zgodnie ze stosowanym od lat wzorem uwzględniającym inflację emerycką oraz realny wzrost płac. Ponieważ w czasach wysokiej inflacji taka waloryzacja to za mało, nawet po uwzględnieniu dodatkowych świadczeń w postaci 13. i 14. emerytury, Donald Tusk proponuje drugą podwyżkę w ciągu roku.

Druga waloryzacja byłaby przeprowadzana, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczyłaby 5 procent. Zgodnie z propozycją byłego premiera emerytury byłyby podwyższane o wskaźnik wyliczany przez odjęcie od faktycznego tempa wzrostu cen przez 6 miesięcy właśnie 5 punktów procentowych. Przy inflacji 10 procent dodatkowa waloryzacja wyniosłaby więc 5 procent.

- Druga waloryzacja to znaczna poprawa sytuacji świadczeniobiorców w czasie wysokiej inflacji. Wreszcie emeryci przestaną kredytować rząd, a rząd będzie musiał rozsądniej prowadzić politykę finansową i nie będzie korzystać z podatku inflacyjnego - uzasadniał propozycję Donalda Tuska w rozmowie z "Fakt.pl" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Źródło: Fakt.pl

Tagi: Emerytura