Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023. Takich wieści nie było od lat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.10.2023 10:09

Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023. Takich wieści nie było od lat

śnieg kobieta
Marek BAZAK/East News

Koniec października to dobry czas na rozpoczęcie snucia bożonarodzeniowych planów, a te, jak wiadomo, obejmują nie tylko listę zaproszonych na wspólne uczty gości, prezenty czy też świąteczne menu, ale także to, jak dopasować swoją aktywność do spodziewanej pogody. Nie da się ukryć, że od lat wszyscy czekają przede wszystkim na białe święta, ale póki co musieliśmy obejść się smakiem. Czy w tym roku spełnią się w końcu nasze marzenia i na Wigilię ulepimy bałwana? Synoptycy zaprezentowali pierwsze prognozy.

Pogoda w listopadzie niczym nie zaskoczy

Zanim na dobre powiemy o wyczekiwanym przez miłośników Bożego Narodzenia grudniu, warto przez chwilę pochylić się nad poprzedzającym go listopadem, dzięki czemu dostrzeżemy być może atmosferyczną tendencję.

Jak podaje portal fanipogody.pl, z analizy specjalistycznych modeli wynika wprost, że temperatura i ilość opadów nie będą odbiegać w tym miesiącu od wieloletniej normy. Oznacza to, że niewykluczone, iż gdzieniegdzie sypnie incydentalnie śniegiem albo chwyci mrozem, ale ogólnie listopad nie sprawi nam niezapowiedzianych niespodzianek.

Skoro więc listopad będzie typowo jesienny, czy grudzień, kiedy to rozpoczyna się kalendarzowa zima, okaże się być zimowy? Ku takiej właśnie wersji skłaniają się specjaliści. A co to więc dokładnie oznacza? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

Zabójstwo 6-latka w Gdyni, Grzegorz Borys poszukiwany. Policjanci znaleźli list

Długoterminowa prognoza na święta Bożego Narodzenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował w trwającym właśnie miesiącu eksperymentalną prognozę długoterminową na aż cztery najbliższe miesiące. My skupimy się jednak na wspomnianym grudniu, bo to on wydaje się być szczególnie istotny w kontekście nadchodzących świąt.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, temperatura nie wykroczy poza wieloletnią normę, jednak zmianę widać podobno w kwestii opadów, w tym opadów śniegu, których ma być powyżej normy.

ZOBACZ: Wszystkich świętych 2023. Na cmentarz weź ze sobą makaron. Banalny trik pomoże uniknąć kłopotów

To dobra wiadomość zwłaszcza dla uwielbiających biały puch dzieci i nieco gorsza dla kierowców. Oni, zmierzając na Wigilię do rodzinnych domów, być może będą musieli ostro zdjąć nogę z gazu.

- Jeżeli wskaźnik pokazuje powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 - wyjaśniają eksperci.

Grudzień może być biały

Przypuszczenia te zdaje się potwierdzać serwis pogoda.interia.pl, który przewiduje prognozę na kolejne 45 dni do przodu. Patrząc więc na pierwsze dni grudnia widzimy doskonale, że temperatury mają oscylować wokół 0-4 st. Celsjusza. Bardzo możliwe zatem, że w Mikołajki obudzimy się ze śniegiem za oknem.

ZOBACZ: Bezwzględny zakaz na cmentarzu. Za jego złamanie grozi mandat do 5 tys. zł

Oczywiście, jak zawsze, przypominamy, że przedstawione prognozy są jedynie orientacyjne i wiele może się jeszcze zmienić. W przypadku tak długich odstępów czasu mówić można raczej o pewnych zwiastunach lub kierunkach, ale nie pewnikach. Niemniej, nikt nie pogardziłby chyba białymi świętami.

Źródło: Interia, fanipogody.pl, SE