NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? Zadziwiające, co sądzą na ten temat Polacy
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 17.09.2023 14:10

Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? Zadziwiające, co sądzą na ten temat Polacy

Dziecko przystępujące do spowiedzi
kadr z filmu na kanale YouTube @JarekMajdziński

Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? To pytanie od dawna zadaje sobie wielu wierzących i niewierzących, dlatego postanowiliśmy poznać oficjalne stanowisko Polaków w tej sprawie. Pracownia SW Research na zlecenie Goniec.pl przeprowadziła sondaż, którego wyniki są sporym zaskoczeniem i powinny dać jasny sygnał dla hierarchów polskiego Kościoła.

Spowiedź dla dzieci to duży powód do strresu

Kilka dni temu zapytaliśmy Polaków, czy lekcje religii powinny być prowadzone w szkołach. 50,5 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko zaś za 35,2 proc. Jedynie 14,3 proc. badanych nie wiedziało, jakiej udzielić odpowiedzi. Czy z podobną rezerwą rodzice podchodzą co kwestii spowiedzi dla swoich dzieci?

Pierwsza spowiedź to moment niezwykle stresujący, który należy do zadań obowiązkowych przed przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej. Z roku na rok wzbudza to coraz większe kontrowersje. Dorośli uważają, że ich pociechy nie do końca wiedzą, z czego mają się spowiadać, a niektóre nauki głoszone przez księży - zwłaszcza te dotyczące grzechów ciężkich - mogą narazić je na traumy i nieadekwatne do sytuacji nerwy. Czy zatem dzieci powinny w ogóle chodzić do spowiedzi? Wyniki sondażu dla Goniec.pl mówią same za siebie. 

Katastrofa w małżeństwie Elżbiety Jaworowicz. Widzowie nie mieli pojęcia

Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? Wyniki sondażu

Pracownia SW Research na zlecenie Goniec.pl przeprowadziła w dniach 12.09.23 r. - 13.09.23 r. badanie na reprezentatywnej grupie 825 Polek i Polaków. Na pytanie, czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi, odpowiedź "TAK" wskazało 29,1 proc. respondentów. Ilu było przeciw? "NIE" odpowiedziało więcej badanych - 34,7 proc., zaś "NIE WIEM" 36,2 proc. 

Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi. Wykres. Fot. Goniec.png
Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? Wykres. Fot. Goniec.png

Te wyniki różnią się jeszcze bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę płeć ankietowanych. Kobiety należą do bardziej zdecydowanych przeciwniczek spowiedzi dla dzieci (to aż 36,6 proc. przeciw i jedyne 26,1 proc. za). Mężczyźni zaś są w tej kwestii mniej stanowczy, a ich odpowiedzi zrównują się ze sobą. Odpowiedzi "TAK" lub "NIE" udzieliło tyle samo, po 32,5 proc. osób płci męskiej. 34,9 proc. miało trudność ze sprecyzowaniem swoich poglądów. 

Sporym zaskoczeniem są opinie najmłodszej grupy badanych, ponieważ osoby w wieku od 18do 24 lat wcale nie są, jak mogłoby się wydawać, najzagorzalszymi oponentami dziecięcej spowiedzi. To respondenci w wieku od 25 do 34 lat w najwyższym odsetku nie chcą, by dzieci uczęszczały do kościoła na religię (36,1 proc.). W opozycji do nich stoją ankietowani mający więcej, niż 50 lat (33,7 proc.). Jakie znaczenie na stosunek do tej kontrowersyjnej kościelnej zasady miał poziom wykształcenia i miejsce zamieszkania?

Gdzie mieszkają przeciwnicy spowiedzi dla dzieci?

Z  sondażu SW Research, przeprowadzonego dla Goniec.pl, dzieci nie powinny chodzić do spowiedzi według 40,1 proc. ankietowanych o wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym i według 41,5 proc. ankietowanych zarabiających od 2001 zł do 3000 zł netto miesięcznie. 

Osoby z dyplomem szkół i uczelni wyższych lub zarabiające od 3001 zł do 4000 zł na to samo pytanie w największej mierze odpowiadały "TAK" - to kolejno 30,6 proc. i 29 proc. 

Najwięcej zwolenników spowiedzi dzieci mieszka w małych miasteczkach z liczbą mieszkańcy do 20 tysięcy - to aż  37,6 proc. takiej społeczności. Mieszkańcy dużych miast (powyżej pół miliona, czyli np. Warszawa lub Kraków) patrzą na tę kwestię bardziej krytycznie. Według 43,1 proc. z nich, spowiedź dzieci nie jest dobrym pomysłem. A jakie jest Twoje zdanie?

Źródło: Goniec.pl, SW Research