NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [TYLKO U NAS] Kremacja czy tradycyjna trumna? Odpowiedzi Polaków mogą zaskoczyć
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 05.09.2023 11:51

[TYLKO U NAS] Kremacja czy tradycyjna trumna? Odpowiedzi Polaków mogą zaskoczyć

trumna
Pixabay/carolynabooth

Śmierć jest rzeczą nieuniknioną, dlatego też temat samego pogrzebu oraz jego formy nie jest nikomu obcy i coraz częściej staje się przedmiotem debaty publicznej. W Polsce wciąż najpopularniejsze jest tradycyjne złożenie ciała do grobu, ale coraz więcej osób wybiera również kremację. Właśnie dlatego portal Goniec.pl postanowił sprawdzić, czy trend ten ma szansę wkrótce opanować branżę funeralną. Na nasze zlecenie pracownia SW Research zapytała Polaków wprost o to, jaką formę pochówku preferują.

Pogrzeb tradycyjny kontra kremacja

Pogrzeb tradycyjnie w trumnie, czy może kremacja i złożenie do grobu jedynie urny? Wybór którejś z opcji to kwestia indywidualna, jednak nie da się nie zauważyć, że w Polsce coraz bardziej “modne” staje się drugie z rozwiązań.

Wynika to zresztą nie tylko z naszych osobistych preferencji, ale i względów praktycznych, dotyczących oszczędnego gospodarowania przestrzenią cmentarną. Warto przy tym zaznaczyć, że na zachodzie Europy i w USA katalog możliwych rozwiązań jest jeszcze szerszy, ale my nadal musimy stosować się do przestarzałego prawa.

Obecne przepisy ws. pochówku określa bowiem ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Oczywiście, była ona nowelizowana, ale wciąż nie wychodzi ona naprzeciw aktualnym potrzebom. Przez to Polacy mają właściwie tylko trzy możliwe opcje - zatopienie w morzu, złożenie do grobu i wspomnianą kremację. I to właśnie te dwie ostatnie formy od lat ze sobą rywalizują.

Andrzej z Plutycz został pobity. Gwiazdor "Rolnicy. Podlasie" trafił do szpitala

Sondaż na zlecenie Goniec.pl. Jaką formę pochówku wybierają Polacy?

Pracownia SW Research sprawdziła dla portalu Goniec.pl, czy Polacy są wierni tradycji i chowaniu ciała w trumnie, czy może szala przechyla się na stronę kremacji. A jeśli tak, to jak głosy rozkładają się w zależności od płci, wieku, zamożności, czy miejsca zamieszkania respondentów.

I tak, 49,3 proc. badanych ogółem chciałoby zostać skremowanym, podczas gdy 24,6 proc. życzy sobie pochówku w trumnie. Duży odsetek stanowią również niezdecydowani, których jest aż 26,1 proc.

Jeśli chodzi o płeć, częściej kremację wybierają kobiety (54,3 proc.) niż mężczyźni (43,5 proc.). Tylko 22,2 proc. pań chciałoby zostać pochowanym tradycyjnie, wobec 27,4 proc. panów.

Co ciekawe, najbardziej przychylni kremacji są najstarsi Polacy, a nie, jak można by przypuszczać, młodsze pokolenia. W grupie do 24 lat opcję taką wskazało 48,8 proc., w grupie 25-34 lat było to 45,7 proc. ankietowanych, w grupie 35-49 lat - 47,5 proc., a w grupie powyżej 50 lat aż 51,9 proc. Jednocześnie w każdym z przedziałów tradycyjny pochówek przegrywa z kremacją.

Kremacja detronizuje pochówek w trumnie

Spójrzmy też na kształtowanie się wyników w zależności od majętności pytanych. Najchętniej skremowane chciałyby zostać osoby zarabiające miesięcznie 2001-3000 zł (59,5 proc.) oraz osoby zarabiające powyżej 5000 zł (50 proc.). Z kolei najwięcej zwolenników tradycyjnego pochówku jest wśród osób z miesięcznym dochodem do 2000 zł netto (30,1 proc.).

Patrząc natomiast na miejsce zamieszkania ankietowanych, najpopularniejszy tradycyjny pochówek wciąż jest na wsi (30,3 proc.), choć i tam przegrywa z kremacją (41,9 proc.). Ogólnie, im większe miasto, tym skłonności do wskazania kremacji rośnie. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców tę formę wybiera 57,3 proc. respondentów, wobec tylko 16,3 proc. zwolenników pogrzebu w trumnie.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 sierpnia metodą badawczą CAWI, na reprezentatywnej grupie 804 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia.

Źródło: Goniec.pl