Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Co stanie się z majątkiem Tomasza Komendy? Kaszewiak zabrał głos
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.02.2024 13:15

Co stanie się z majątkiem Tomasza Komendy? Kaszewiak zabrał głos

kaszewiak komenda
Kapif, screen @piotr_kaszewiak / instagram.com

W wieku 47 lat zmarł Tomasz Komenda. Mężczyzna po 18 latach spędzonych niesłusznie w więzieniu zaczął układać swoje życie na nowo. Wkrótce jednak pojawiła się druzgocąca diagnoza. Komenda miał znacznie się zmienić po otrzymaniu blisko 13 milionów złotych z odszkodowania. Czy czteroletni chłopiec otrzyma majątek po ojcu? Mecenas Piotr Kaszewiak w rozmowie z portalem “ShowNews.pl” rozwiał wszystkie wątpliwości.

Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat

W środę 21 lutego media obiegła smutna informacja. W wieku 47 lat zmarł Tomasz Komenda. Mężczyzna od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową. W 2004 roku został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej w Miłoszycach niedaleko Wrocławia. 

W marcu 2018 roku mężczyzna został najpierw warunkowo zwolniony z odbywania kary, a następnie uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Dla Komendy zakończył się najgorszy etap jego życia, a prawdziwi sprawcy zostali skazani. W ramach odszkodowania mężczyzna najpierw dostał 800 tys. odszkodowania, a następnie 12 milionów zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Głuszak był w mieszkaniu Komendy. Już wtedy działo się coś złego

Brat Tomasza Komendy wyjawił szczegóły pogrzebu. Poruszający wpis

Tomasz Komenda próbował ułożyć sobie życie

Wkrótce po wyjściu na wolność Tomasz Komenda poznał Anne Walter. Mężczyzna oświadczył się jej na premierze filmu o jego historii – „25 lat niewinności”. Po dwóch latach od uniewinnienia para doczekała się synka. Niestety, wkrótce pojawiły się pomiędzy nimi nieporozumienia. W końcu ich relacja się rozpadła. Jak zapewnia była partnerka, Komenda miał bardzo się zmienić po otrzymaniu milionowego odszkodowania.

Kiedy Tomek wydawał pieniądze na kupno apartamentów, które stoją puste lub zamieszkują tam członkowie rodziny, na narkotyki i alkohol, kiedy rozdawał pieniądze na lewo i prawo wszystkim swoim kolegom, jego syn mieszkał w zadłużonym mieszkaniu obrośniętym grzybem. Bo Tomek zostawił mnie ze wszystkimi problemami – wyjawiła.

ZOBACZ TAKŻE: Matka Tomasza Komendy przeżywała dramat. “To tak strasznie boli”

Kto otrzyma majątek po Tomaszu Komendzie?

Co do zasady pieniądze, które posiadał Tomasz komenda, powinny być odziedziczone przez jego syna, czteroletniego Filipa. Jak wygląda to w rzeczywistości? Mecenas Piotr Kaszewiak, znany z programu „Sprawa dla reportera” w rozmowie z “ShowNews.pl”, rozwiał wszelkie wątpliwości.

Przede wszystkim dziedziczą osoby wskazane w testamencie, jeśli został on pozostawiony. Trudno mi powiedzieć, jak było w tym przypadku. Docierały do nas wszystkich informacje, że między mężczyzną a jego rodziną pojawiały się nieporozumienia. Jeśli sporządzono ostatnią wolę, z pewnością beneficjenci się o tym dowiedzą – powiedział w rozmowie z shownews.pl.

Warto zaznaczyć, że jeśli Tomasz Komenda nie spisał swojej ostatniej woli, majątek faktycznie trafi do jego syna. W wyjątkowych okolicznościach pieniędzmi zarządzać może jego matka. Jeśli pieniądze trafią do małego Filipa, do jego pełnoletności zarządzać nim będzie Anna Walter, jednak pod czujnym okiem sądu.

Jeśli Tomasz Komenda nie pozostawił testamentu, w grę wchodzą reguły dziedziczenia ustawowego, które jasno precyzują kolejność dziedziczenia. W pierwszej kolejności mówimy tu o małżonku i dzieciach. Jeżeli zmarły nie był w chwili śmierci żonaty, a pozostawił dziecko lub dzieci - wówczas to one dziedziczą – tłumaczył mecenas.

Co w sytuacji, jeśli Tomasz Komenda sporządził testament, ale nie ujął w nim swojego syna? W takim przypadku dziecku mężczyzny należy się tzw. zachowek.

Gdyby się okazało, że dziecko z jakichś względów zostało pominięte w testamencie, będzie miało prawo ubiegać się o zachowek. Zachowek w przypadku osób małoletnich to 2/3 udziału spadkowego, który przypadałby małoletniemu w ramach dziedziczenia ustawowego – podsumował Piotr Kaszewiak.

Źródlo: shownews.pl