Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > CNN: Putin jest świadomy, że wojsko go okłamuje. Konflikt z ministrem obrony Szojgu
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 02.04.2022 07:31

CNN: Putin jest świadomy, że wojsko go okłamuje. Konflikt z ministrem obrony Szojgu

Putin
YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Były dowódca NATO i analityk wojskowy CNN gen. Wesley Clark stwierdził, że "Putin wie, że jest okłamywany w sprawie przebiegu wojny w Ukrainie". Takie działanie jest "typowe" dla rosyjskiego wojska, ocenia ekspert.

Jak informuje Radio ZET, były dowódca NATO i emerytowany generał Wesley Clark w rozmowie z telewizją CNN ocenił, że Putin wie o kłamstwach rosyjskiego wojska. Ekspert porównuje obecne kłamstwa do sposobu działania Armii Czerwonej.

- Armia traktuje informacje jako chroniony, ważny element i dlatego okłamują się nawzajem. [...] Putin wie, że go okłamują - powiedział były wojskowy w programie CNN.

Efektem tego ma być narastające napięcie między przywódcą Kremla a ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Putin ma za złe nieinformowanie go o rzeczywistych stratach rosyjskich sił zbrojnych w Ukrainie. Według byłego dowódcy NATO Putinowi "może się to nie podobać", ale w "ich systemie wszyscy kłamią - góra kłamie do dołu, a dół kłamie do góry".

- Jeśli powiesz prawdę, jako pierwszy zostanie zastrzelony, gdy coś nie działa. Nie powinniśmy traktować tego jako czegoś znaczącego. Według zachodnich standardów to szokujące, ale w Rosji tak to nie działa. Putin o tym wie. Dotarł na szczyt, okłamując ludzi. Wie, jak funkcjonuje ten system - dodaje generał Wesley Clark w rozmowie w CNN.

Doracy Putina celowo wprowadzali prezydenta Rosji w błąd, bojąc się powiedzieć mu prawdę o wojnie w Ukrainie - wynika z oceny brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET