Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Cmentarz bez zniczy i krzyży. Kontrowersyjny pomysł w polskim mieście
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.03.2024 15:57

Cmentarz bez zniczy i krzyży. Kontrowersyjny pomysł w polskim mieście

cmentarz
Fot. redakcja Goniec.pl

Odejście każdego z nas jest czymś nieuniknionym, a co za tym idzie, nieuchronne jest także to, że kiedyś przyjdzie nas pożegnać. Dziś wydaje się, że jedyną opcją na wieczny spoczynek jest pochówek na cmentarzu takim, jaki znamy z polskich miast i miasteczek, ale przyszłość stawia przed nami nowe wyzwania i możliwości. Właśnie dlatego władze Łodzi zdecydowały się na utworzenie tzw. Lasu Pamięci, gdzie zmarli grzebani będą w zgodzie z naturą. Pomysł już budzi ciekawość i kontrowersje, ale dlaczego? Jak przekazano, znajdujące się tam mogiły nie będą pojedyncze, ale zbiorowe.

W Łodzi powstanie Las Pamięci

Łódzki las pamięci powstać ma w jednej z części konwencjonalnego cmentarza przy ulicy Hodowlanej. Co warto podkreślić, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Łodzi, ale nie w całej Polsce. W 2022 r. przypominająca wyglądem park nekropolia powstała już na cmentarzu komunalnym w Junikowie w Poznaniu. Co wiadomo zatem o nowej inicjatywie?

Jak przekazują lokalne media, park pamięci w Łodzi zajmować ma powierzchnię 360 mkw. Spoczywające tam osoby pochowane zostaną w ekologicznych, biodegradowalnych trumnach pośród drzew. Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że mogiły będą nie pojedyncze, a zbiorowe.

Takie nietypowe nekropolie są o wiele bardziej przyjazne i dla przyrody, i dla portfeli tych, którzy zdecydują się pogrzebać tam swoich bliskich. Za naszą zachodnią granicą (np. w Niemczech) pomysł ten nie jest niczym innowacyjnym i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Warto podkreślić, że w Lesie Pamięci nie uświadczymy ani krzyży, ani zniczy, ani nawet kwiatów. Chodzi bowiem o to, by było jak najbardziej ekologicznie.

Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzy

Tradycyjne cmentarze odejdą w niepamięć?

Skoro wspomnieliśmy już o finansach, zaznaczmy, że jedyną opłatą, jaką ponoszą osoby decydujące się na pogrzeb w Lesie Pamięci, jest koszt samego pochówku i ekologicznej trumny.

W przeciwieństwie do zwykłych cmentarzy, tu nie zapłacimy za eksploatację czy utrzymanie grobu w następnych latach. Eksperci widzą w tym pomyśle tylko jedną wadę - zwłok pogrzebanych w taki sposób nie można już ekshumować.

Serwis Łódź.pl opisuje szczegóły dotyczące Lasu Pamięci przy ul. Hodowlanej, informując, że miejsca pochówku nie będą oznaczane. Teren ma być również zamknięty, a kwiaty i znicze trzeba będzie zostawiać na specjalnym postumencie przed ogrodzeniem. Tam też znajdą się tablice ku pamięci pochowanych.

Ile kosztuje standardowy pogrzeb?

Strata bliskiej nam osoby jest czymś, czego nie da się wycenić na żadne pieniądze, ale faktem jest, że po śmierci członka rodziny te są bardzo potrzebne. Choć państwo gwarantuje zasiłek pogrzebowy, jego wysokość nie jest w stanie sprostać wymaganiom rynku. 

To, ile ostatecznie kosztuje pogrzeb, zależy od wielu indywidualnych czynników, ale w oferowanych w ramach zasiłku 4 tys. złotych w żadnej konfiguracji nie da się zmieścić.

Najdroższym elementem całkowitych kosztów zawsze jest miejsce na cmentarzu, które potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najtańszy grób ziemny to z kolei wydatek rzędu 1 tys. złotych, a później doliczyć trzeba jeszcze opłaty za postawienie nagrobka i opłaty za pochówek dla władz cmentarza.

ZOBACZ: Nie żyje abp Marian Gołębiewski. Watykan nałożył na niego zakaz

Kolejne wydatki spotkają nas w zakładzie pogrzebowym, który skasuje nas za trumnę tradycyjną lub trumnę kremacyjną i urnę na prochy. Pieniądze należą się ponadto za przygotowanie zmarłego do pogrzebu i obsługę całej ceremonii, w tym kwiaty i karawan.

Dalsze koszty generuje także pogrzeb odbywający się w kościele, a także ewentualne ekstra usługi, jak np. występ muzyka. Według ostatnich szacunków portalu Interia, za standardowy pogrzeb w większym mieście trzeba obecnie zapłacić ok. 8 tys. złotych.

Źródło: Łódź.pl, Interia