Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.03.2024 09:04

Tragiczny wypadek na poligonie. Znamy daty pogrzebów żołnierzy

czołg świeczka
fot. Facebook/1 Warszawska Brygada Pancerna Pixabay/ArturLuczka

Mateusz i Robert oddali służbie w wojsku to, co mieli najcenniejsze — życie. Obaj zginęli tragicznie na poligonie w Drawsku Pomorskim po tym, jak najechał na nich pojazd gąsienicowy. Pogrzeby żołnierzy odbędą się jeszcze w tym tygodniu w ich rodzinnych miejscowościach. O szczegółach poinformowała 1. Warszawska Brygada Pancerna, do której na co dzień należeli.

Tragiczny wypadek na poligonie w Drawsku Pomorskim

Śp. kpr. Robert Jakub Jaworski i śp. sierż. Mateusz Marzec opłakiwani są dziś nie tylko przez kolegów z jednostki, ale i przez całe Wojsko Polskie, rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Obaj mieli przed sobą całe życie i obaj zmarli zdecydowanie za wcześnie. Zostawili pogrążone w żałobie całe rzesze zrozpaczonych ludzi.

Przypomnijmy więc, że dramatyczny wypadek na poligonie w Drawsku Pomorskim miał miejsce we wtorek (5 marca) w trakcie działań 1. Brygady Pancernej w Warszawie. Na dwóch młodych żołnierzy, ćwiczących ewakuację rannych, najechał wówczas pojazd gąsienicowy. Jeden z poszkodowanych zginął na miejscu, drugi walczył jeszcze o życie w szpitalu. Niestety, lekarze byli bezradni.

W sprawie wszczęte zostało dochodzenie, zakwalifikowane wstępnie jako dotyczące nieszczęśliwego wypadku. Dokładne okoliczności zdarzenia wyjaśnią jednak dopiero szczegółowe czynności Żandarmerii Wojskowej i Prokuratury Rejonowej w Szczecinie. Tymczasem 1. Brygada Pancerna poinformowała o datach pogrzebów tragicznie zmarłych żołnierzy. W poniedziałkowy wieczór w jej mediach społecznościowych ukazał się nowy wpis.

Śmierć 4-latka w gminie Wierzbinek. Co ustalili śledczy?

Nie żyje dwóch żołnierzy. Znane są daty pogrzebów

1. Warszawska Brygada Pancerna poinformowała, że uroczystości pogrzebowe śp. sierż. Mateusza Marzec oraz śp. kpr. Roberta Jakuba Jaworskiego odbędą się jeszcze w tym tygodniu.

ZOBACZ: Zgłosiła się na SOR, odesłano ją do domu. Kilka dni później zmarła

Pierwszy z żołnierzy pożegnany zostanie w czwartek (14 marca) w Kościele pw. św. Trójcy w Terespolu, zaś drugi w piątek (15 marca) w Kościele pw. św. Mikołaja i św. Zofii w Brzeźnicy Książęcej-Kolonia. Jednostka przekazała także głębokie wyrazy współczucia rodzinom i bliskim zmarłych.

Zmarłych żegnają rzesze ludzi, w tym prezydent

Pamięć o zmarłych żołnierzach uczcili już minutą ciszy żołnierze brygady oraz wielu innych jednostek wojskowych w całej Polsce. Kondolencje za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali także prezydent Andrzej Duda, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Śp. kpr. Robert Jakub Jaworski został pożegnany również przez strażaków OSP Juliopol, w których szeregach służył przez dłuższy czas. Na jego cześć w remizie zawyły syreny, a w sieci pojawił się pełen żalu post.

Na wieczną służbę odszedł nasz kolega, druh Robert. Robert był zawsze uśmiechnięty, pomocny, zaangażowany w działalność naszej jednostki. Jako żołnierz Wojska Polskiego niejednokrotnie uczył nas podstaw musztry i prawidłowego zachowania podczas uroczystości państwowych. W takiej chwili niewiele można powiedzieć, ale jedno zdanie ciśnie się na usta ,,za wcześnie…" - napisano.

Źródło: SE, Facebook