Goniec.pl

fot. JJ Jordan z Pexels, canva.com

Radio Zet: Ciąg dalszy sporu kontrolerów lotów z PAŻP. "Wakacje znowu zagrożone"

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Z informacji przekazanych przez dziennikarza Radia ZET wynika, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wycofa się z porozumienia zawartego z kontrolerami lotów. Taki ruch może spowodować problemy na lotniskach w Polsce i to tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

PAŻP wycofuje się z porozumienia. Loty na wakacje zagrożone?

- PAŻP wycofuje się z porozumienia, wyloty na wakacje zagrożone - mówią kontrolerzy lotów - taką informację jako pierwszy podał dziennikarz Radia ZET Rafał Miżejewski. 

Zdaniem kontrolerów, PAŻP nie zgadza się na sześć punktów porozumienia. Chodzi między innymi o wyrównanie ich pensji do wysokości inflacji, czy wprowadzenie programu, który umożliwiłby przejście ze stanowiska kontrolera do innych zadań po ukończeniu 57. roku życia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Związku Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego, w poniedziałek o godz. 13.00 mają odbyć się rozmowy tzw. "ostatniej szansy". Niestety, brak porozumienia będzie oznaczał, że po 10 lipca kontrolerzy mogą odejść z pracy.

"Tym razem z pracy może odejść nawet stu kontrolerów"

Również Anna Garwolińska, która reprezentuje Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego, poinformowała w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że rozmowy wróciły do punktu wyjścia. - Zarząd wycofał się z punktu, który przewidywał wyrównanie w 2025 r. pensji kontrolerów do wysokości inflacji z 2022 r. Tym razem z pracy może odejść nawet stu kontrolerów - ostrzega Garwolińska.

Jeśli związkowcy spełniliby swoje groźby, to ich rezygnacje z pracy doprowadziłyby do paraliżu nad polskim niebem i to tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Konflikt pomiędzy PAŻP, a kontrolerami lotów

Od dłuższego czasu trwa spór między kontrolerami lotów a stroną rządową. Ci pierwsi żądają poprawy warunków bezpieczeństwa pracy i lepszej płacy. Pierwsza część ich oczekiwań została uzgodniona. Druga, jak to bywa w takich sytuacjach, wciąż pozostaje kością niezgody.

Przypomnijmy, że pod koniec maja Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna. Wówczas zawarty został tzw. "rozejm", obowiązujący tylko do 10 lipca.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, PulsBiznesu, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozmawiał z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami. Wiadomo, co mówią o Polsce
Czytaj więcej >

Wiadomości

O poranku wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. 32-latek nie żyje, tragiczny finał poszukiwań
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]