Goniec.pl
[II-51]

Jakub Kaminski/East News

1 listopada koniecznie zabezpiecz grób. Jest jeden prosty sposób

20 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nie wszystkie cmentarze mają monitoring, a w okresie Wszystkich Świętych wzmaga się na nekropoliach w całym kraju przestępczość. Łupem padają nie tylko rzeczy osobiste osób odwiedzających mogiły bliskich. Wiemy, jak zabezpieczyć znicze oraz kwiaty i donice przed złodziejami.

1 listopada na grobach pojawiają się nowe znicze oraz świeżo zakupione kwiaty. Niestety we Wszystkich Świętych niektórzy zauważają, że kupione dekoracje zniknęły z mogił bliskich.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

CBA zatrzymało byłego wiceministra rolnictwa. W tle gigantyczna kwota

CZYTAJ DALEJ

Zanim pójdziesz na cmentarz wspominać sowich bliskich, warto sprawdzić prognozę pogody na 1 listopada (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<).

Złodzieje nie śpią i okres Wszystkich Świętych to dla nich prawdziwe żniwo. Przedstawiamy kilka prostych zasad, które pozwolą uchronić się przed kradzieżą z grobów bliski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabezpiecz się kradzieżą we Wszystkich Świętych

Spora część osób dekorujących groby decyduje się na to, by nowe znicze oraz specjalnie zamówione na Wszystkich Świętych wiązanki kwiatów umieszczać na nagrobkach dopiero 1 listopada wczesnym rankiem.

Wcześniej jedynie myją płyty oraz usuwają z nich liście czy gałęzie. Statystki pokazują, że najwięcej kradzieży na cmentarzach ma miejsce w noc przed Wszystkimi Świętymi.

Wystarczy jednak zmienić nieco wygląd zniczy czy doniczek z kwiatami i momentalnie przestaną one wydawać się na złodziei atrakcyjne. Uszkodzonych przedmiotów najprawdopodobniej nie sprzedadzą, więc doniczki z rysą nie będą dla nich interesującym łupem.

Co zrobić? Możesz szpilką lub zwyczajnym flamastrem pozostawić ślad na widocznej części doniczki. Pomóc może również umieszczenie inicjałów na jej spodzie, jednak złodziej może znaleźć umieszczony na dole napis dopiero po czasie, kiedy dokona już kradzieży.

Najmniej popularnym wyborem osób dekorujących groby swoich bliskich jest podłamywanie części gałązek bądź rwanie liści zamówionych wiązanek. Zabezpiecza to przed kradzieżą, jednak mocno rzuca się w oczy.

Dociąż swoje znicze

W przypadku zniczy umieszczanych na grobach sprawa jest nieco trudniejsza. Jednym z pewniaków, które uchronią cię przed kradzieżą z grobu we Wszystkich Świętych, jest używanie wkładów do zniczy, które można ponownie napełniać.

Nie tylko jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale również sprawi, że złodziej nie ukradnie takie znicza. Dlaczego? Będą na nim widoczne ślady użytkowania i analogicznie do sytuacji z kwiatami oraz doniczkami: nie będzie mógł sprzedać przedmiotu osobie trzeciej.

Część osób decyduje się na to, by do przestrzeni między szkłem a samym płonącym wkładem wsypać nieco kamieni. Dociąży to znicz i w przypadku jego przechylenia lub zabrania wygeneruje hałas.

Trzeba się przygotować

Już teraz policja potwierdza, że liczba kradzieży na cmentarzach lawinowo się zwiększyła. Do tej pory łupem padały przede wszystkim osoby, które sprzątały groby i zostawiały swoje torby obok (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<).

- Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wykonywane zajęcia mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co nas otacza - ostrzegła w specjalnym komunikacie Komenda Miejska w Gdańsku.

fot. Iberion

Lepiej się pospieszyć, zanim wszystkie wykupią. Wiemy, gdzie są najtańsze i najlepsze znicze

Sprawdziliśmy ofertę najpopularniejszych dyskontów działających w Polsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: dziendobry.tv.pl, kmp gdansk

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >