Goniec.pl
Kadr z serialu Ranczo, reż. Wojciech Adamczyk

Kadr z serialu Ranczo, reż. Wojciech Adamczyk

Franciszek Pieczka przed śmiercią miał tylko jedno życzenie. Zdradzamy, czego dotyczyło

29 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Franciszek Pieczka zmarł 23 września tego roku. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej szanowanych aktorów w Polsce. Po osiągnięcia nobliwego wieku w wywiadach podkreślał, że stara się nie myśleć zbyt intensywnie o śmierci. Z uśmiechem i rozmarzeniem opowiadał za to o swojej zmarłej żonie, Henryce. Aktor przed śmiercią miał tylko jedno życzenie, które dotyczyło właśnie jej.

Franciszek Pieczka. Jak poznał żonę?

Franciszek i Henryka poznali się w latach 50. W tym czasie mężczyzna dopiero zdobywał warsztat aktorski na studiach aktorskich Warszawie. Żeby się na nie dostać, wcześniej zrezygnował z nauk na politechnice, co niezbyt spodobało się jego ojcu.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Już wkrótce odbędzie się państwowy pogrzeb

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja

CZYTAJ DALEJ

Gdy młodzieniec wrócił do domu z informacją o porzuceniu nauk ścisłych na rzecz sztuki, jego tata martwił się, czy dzięki zawodowi aktora zdoła się utrzymać. Nie był do końca przekonany, jednak gdy syn osiągnął pierwsze sukcesy, rodziciel nie tylko zaakceptował jego wybór, ale także chwalił się tymi osiągnięciami w towarzystwie.

Pieczka dążył do swoich marzeń z dużą determinacją, a nagle na jego drodze pojawiła się wyjątkowa kobieta. Była o pięć lat młodszą studentką dziennikarstwa. Młoda dama urodziła się we Francji, jednak wróciła do kraju i podjęła edukację na Uniwersytecie Warszawskim.

Poznali się przypadkiem, na prywatce w stołecznym akademiku „Dziekanka”. W domu studenckim ich płomienne uczucie rozkwitło, jednak pielęgnowali je aż po kres swych dni.

Franciszek Pieczka przeżył wielką miłość

Franciszek Pieczka pożegnał swoją żonę w 2004 roku. Henryka przegrała walkę z okrutną chorobą. W książce „Jak mieć w życiu frajdę” aktor wspominał ten moment w poruszający sposób. Nie da się ukryć, że zdobycie się na tak osobiste wyznanie na temat ukochanej było dla artysty trudne.

– W roku naszego półwiecza żona nagle zmarła. Jakaś choroba, polineuropatia i tak dalej. Bardzo szybko odeszła z tego świata. Na szczęście nie męczyła się za bardzo, ponieważ to szybko poszło – mówił lakonicznie, chociaż w jego słowach dało się wyczuć tęsknotę za towarzyszką.

Franciszek Pieczka miał przed śmiercią jedno życzenie

Serialowy Gustlik z „Czterech pancernych” w wywiadzie udzielonym Katarzynie Stoparczyk zwierzył się także ze swoich refleksji dotyczących przemijania.

– Wie pani, ja się śmierci nie boję. Ja swoje przeżyłem. Już nie mam jakichś aspiracji ani życiowych, ani osobistych, ani zawodowych. Tylko proszę Boga, żeby odejść w miarę spokojnie, bez boleści. No i żeby później spotkać się z małżonką. Tam, na górze. Może już przygotowała dla mnie jakie przyjęcie? To by było fantastyczne! – mówił.

Franciszek Pieczka przed śmiercią marzył tylko o jednym – by znów spojrzeć w oczy swej lubej. Perspektywa śmierci nie była dla niego przerażająca, bo w wieku 94 lat pogodził się z tym, że wcześniej czy później nadejdzie. Gdy w jego głowie kłębiły się przemyślenia dotyczące upływającego czasu, osłodą zawsze była wizja spotkania w niebiosach z wytęsknioną Henryką.

Piotr Woźniak-Starak zmarł 3 lata temu. Ta historia wstrząsnęła całą Polską
(fot. TRICOLORS/East News)

Piotr Woźniak Starak zmarł 3 lata temu. Tak wygląda jego grób, jeden szczegół wyciska morze łez

Piotr Woźniak-Starak nie żyje - ta informacja wstrząsnęła Polską 3 lata temu. Wszystko zaczęło się od dramatycznych poszukiwań na jeziorze Kisajno. 18 sierpnia 2019 roku media obiegła wiadomość, że na Mazurach najprawdopodobniej z łódki wypadł Piotr Woźniak-Starak. Okazało się, że producent filmowy pływał motorówką w nocy z 27-latką, której po wypadku udało się dotrzeć na brzeg. Poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka trwały 5 dni, po których z jeziora wyłowiono ciało 39-latka. Z sekcji zwłok wynikało, że mężczyzna zmarł w wyniku uszkodzenia mózgu, do którego doszło po uderzeniu łopat śruby motorówki. 29 sierpnia 2019 roku odbyła się msza żałobna za Piotra Woźniaka-Staraka w Konstancinie-Jeziornej, a jego ciało przewieziono do rodzinnej posiadłości w Fuledzie, gdzie został pochowany. Późniejsza kontrola sanepidu wykazała nieprawidłowości w związku z pochówkiem mężczyzny na terenie prywatnym i przeniesiono go do grobowca na warszawskich Starych Powązkach. Zobaczcie, jak wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Jak mieć w życiu frajdę" K. Stoparczyk, Goniec.pl

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Krystyna Janda fot. TRICOLORS/Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Krystyna Janda gorzko o macierzyństwie: "Trudno było być matką odpowiedzialną"

Czytaj więcej >
Edyta Golec fot. TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Edyta Golec szczerze opowiedziała o swoim życiu. Wyjawiła swoją tajemnicę, ma poważny problem

Czytaj więcej >
Ida Nowakowska, Łukasz Nowicki fot. Pawel Wodzynski/TRICOLORS/East News

Gwiazdy

"Pytanie na śniadanie". Łukasz Nowicki może liczyć na wsparcie kolegów z programu. Ida Nowakowska zdradziła szczegóły

Czytaj więcej >
Jacek Kurski wyśmiany w Szkle kontaktowym. Foto: Pawel Wodzynski/East News / screen z programu szkło kontaktowe, tvn24, 2022

Gwiazdy

Jacek Kurski wyśmiany w TVN24. Sianecki przypomniał, co były prezes TVP zrobił 8 lat temu

Czytaj więcej >
ALeksandra Kwaśniewska zapowiada kolejny live z tatą. Foto: Instagram @aleksandraleksandrowna

Gwiazdy

Aleksandra Kwaśniewska przekazała świetne informacje. Kolejny live z jej ojcem już za kilka dni

Czytaj więcej >
Meghan Markle i ksiażę Harry. Jak się poznali? Foto: Janet Mayer / SplashNews.com/East News

Gwiazdy

Wszyscy się mylili. Wydało się, jak poznali się Meghan Markle i książę Harry

Czytaj więcej >