Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Tani węgiel od samorządów już wkrótce. Rząd podał najważniejsze szczegóły jak i za ile kupić

15 Października 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Chcesz kupić węgiel od samorządu? Będziesz musiał złożyć specjalne wniosek. Rząd chce po raz kolejny ułatwić proces wspomagania samorządowców i zwykłych obywateli. Pojawił się specjalny komunikat na temat taniego węgla, który już niedługo ma zasilić piece w kolejnych gospodarstwach. - Cena węgla sprzedawanego przez samorządy będzie bardzo atrakcyjna - czytamy.

Węgiel to w ostatnich tygodniach temat wyjątkowo gorący. Polacy dyskutują na temat wszelkich wariacji zorientowanych wokół "czarnego złota". Niektórzy martwią się, skąd wezmą węgiel, drudzy martwią się kosztem tony węgla, a jeszcze inni skąd wezmą pieniądze na opał.

Rząd obiecywał węgiel i ciągle obiecuje coś nowego. Najnowszy komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) dotyczy kwestii zakupu węgla od samorządów. Konkretnie o zaproponowany przez ministrów projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Węgiel od samorządu, KPRM zabrało głos

Węgiel będzie łatwiej i szybciej trafiał do polskich domów. Ogrzewanie zimą nie będzie jedynie dla najbogatszych? Tak utrzymuje rząd, który w sobotę uchylił rąbka tajemnicy na temat planów tego mechanizmu.

Piątkowa Rada Ministrów nie próżnowała. - Przygotowany przez rząd projekt ustawy ułatwi dystrybucję węgla - oświadczyła Kancelaria Premiera w komunikacie. Łatwiej mają mieć zarówno samorządowcy, jak i ubiegający się o kupno węgla w korzystnej cenie.

- Dzięki rządowemu wsparciu, cena węgla sprzedawanego przez samorządy będzie bardzo atrakcyjna. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Po uwzględnieniu dodatku węglowego, który wynosi 3 tys. zł, efektywna cena węgla za 1 tonę wyniesie dla mieszkańców tylko 1 tys. zł - przekazała w komunikacie opublikowanym na stronie KPRM.

Co ważne, projekt zakłada, że gminy, które chciały uprzedzić najgorszy scenariusz i kupiły węgiel już wcześniej - jeszcze przed wejściem w życie korzystnych rozwiązań - będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Chcesz tańszy węgiel, przygotuj się na specjalny wniosek

Węgiel sprzedawany przez samorządy będzie dostępny dla mieszkańców danej gminy. Możliwość kupienia opału na zimę po korzystniejszej cenie będzie możliwa tylko po złożeniu wniosku o zakup preferencyjny.

- Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego - dodała w komunikacie KPRM. Pewne jest, że wprowadzone zostaną limity na zakup węgla od samorządów.

Oto założenia projektu zakupu węgla od samorządów
Oto założenia projektu zakupu węgla od samorządów

Posłowie mają zająć się projektem już w przyszłym tygodniu. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA wskazuje, iż realne jest, że ustawa o preferencyjnych warunkach zakupu węgla wejdzie w życie w przeciągu maksymalnie trzech tygodni.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, interia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]