Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Byliśmy na grobie Stanisława Barei tuż przed Wszystkimi Świętymi. Trudno powstrzymać łzy
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 24.10.2024 20:32

Byliśmy na grobie Stanisława Barei tuż przed Wszystkimi Świętymi. Trudno powstrzymać łzy

Stanisław Bareja
Fot. kadr z serialu "Alternatywy 4"

Od śmierci Stanisława Barei minęło już prawie 40 lat. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych postanowiliśmy odwiedzić grób tego słynnego reżysera i aktora. Widok, który zastaliśmy na miejscu, chwyta za serce.

Niemal 40 lat od śmierci Stanisława Barei

Stanisław Bareja był jednym z najważniejszych reżyserów, scenarzystów i aktorów w historii polskiej kinematografii. Stworzone przez niego filmy oraz role na zawsze zapisały się w pamięci wielu Polaków. Dzięki produkcjom takim jak "Miś", "Alternatywy 4" czy "Brunet wieczorową porą" stał się jedną z ikon okresu PRL, która dostarczała rozrywki i uśmiechu w tym trudnym dla naszego kraju czasie.

Niestety życie artysty przerwała nagła śmierć. Zmarł on bowiem 14 czerwca 1987 roku w wieku zaledwie 57 lat. W tamtym czasie Stanisław Bareja przebywał na stypendium przy Muzeum Folkwang w Essen. Przyczyną jego zgonu okazał się udar mózgu spowodowany wylewem krwi.

Kazimiera Szczuka przekazała tragiczną wiadomość. Nie żyje bliska jej osoba Żona Krzysztofa Piątka cierpi na poważną chorobę. "Może skończyć się śmiercią"

Tak dziś wygląda grób Stanisława Barei

Po śmierci prochy Stanisława Barei zostały przewiezione do Polski, gdzie ostatecznie spoczęły na cmentarzu Czerniakowskim w Warszawie. Urnę umieszczono w znajdującym się tam grobowcu rodziny Chmielarzy i Barejów. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Święty postanowiliśmy udać się w miejsce spoczynku artysty i sprawdzić, jak dziś wygląda jego mogiła.

ZOBACZ: Ksiądz powiedział, jak zachowywać się na cmentarzu i rozpętał burzę. Internauci nie mieli litości

Prochy reżysera złożono w okazałym grobowcu, w którym wcześniej spoczęli inni członkowie jego rodziny. Cała budowla wyróżnia się na tle całego cmentarza swoją masywnością. Na wejściu zobaczyć można cztery klasyczne kolumny podtrzymujące dach konstrukcji. Budynek swoim wyglądem nawiązuję do klasycznej, starożytnej architektury. W górnej części umieszczono złoty, zdobiony krzyż, który widoczny jest już z daleka. Grobowiec ma jasne barwy i wyraźnie widać, że dawno nie był odnawiany.

Wygląd miejsca spoczynku reżysera chwyta za serce

Tym, co przykuwa szczególną uwagę, jest wysoka trawa oraz całokształt konstrukcji, która dziś wydaje się być niezadbana. Przed wejściem znaleźć można kilka zniczy, natomiast w środku wieniec oraz bukiet kwiatów. Co ciekawe, miejsce spoczynku reżysera zostało nieco ukryte, ponieważ tabliczka z jego nazwiskiem znajduje się w środku grobowca. Te, należące do pozostałych członków rodziny, znaleźć można na zewnątrz.

ZOBACZ: Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie. “Odeszłaś po cichutku”

Tuż przy wspomnianej tablicy z danymi aktora znajduje się duży drewniany krzyż. Za serce szczególnie chwyta płaskorzeźba ukazująca wizerunek zmarłego artysty oraz same dane wypisane na wspomnianej tablicy. Informuje ona, że przeżył on jedynie 57 lat i był uznanym reżyserem filmowym.

Image_20241024_171742_770.jpeg
Fot. Irmina Jach
Image_20241024_171742_819.jpeg
Fot. Irmina Jach
Image_20241024_171628_909.jpeg
Fot. Irmina Jach