Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Boris Johnson wspomniał swoje ostatnie spotkanie z Elżbietą II. "Była tak promienna"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 09.09.2022 18:43

Boris Johnson wspomniał swoje ostatnie spotkanie z Elżbietą II. "Była tak promienna"

Boris Johnson podczas posedzenia Izby Gmin zlożył hołd królowej Elżbiecie II.
-/AFP/East News

Boris Johnson podzielił się swoimi wrażeniami z ostatniej rozmowy, którą odbył ze zmarłą wczoraj królową Elżbietą II. Były już premier Wielkiej Brytanii podczas swojego wystąpienia w Izbie Gmin mówił o energii płynącej od Jej Królewskiej Mości i jasności spojrzenia politycznego na bieżące sprawy.

Boris Johnson o ostatnim spotkaniu z Elżbietą II

Cały świat ze wstrzymanym oddechem śledził kolejne informacje napływające z Pałacu Buckingham. Stan królowej pogorszył się gwałtownie i jeszcze tego samego dnia, w którym wypłynęły pierwsze rewelacje o zdrowiu Jej Królewskiej Mości, mogliśmy usłyszeć o jej śmierci.

W Wielkiej Brytanii zostały już wdrożone specjalne protokoły przeznaczone do realizacji w przypadku zgonu monarchy. Książę Karol przyjął oficjalnie imię Karola III, zaś Izba Gmin oddała hołd swojej królowej. - Dziś jeszcze bardziej zaczynamy rozumieć pełną wielkość tego, co Elżbieta II zrobiła dla nas wszystkich - mówił Boris Johnson, który zaledwie trzy dni temu składał na jej ręce rezygnację z urzędu premiera, zaś na dzień przed śmiercią królowej odbył z nią swoją ostatnią rozmowę. - Mogę powiedzieć, że na tej audiencji była tak promienna, tak pełna wiedzy i tak zafascynowana polityką, jak zawsze - mówił były premier.

Ostatnie dni królowej Elżbiety II

- Ten impuls do wypełniania swoich obowiązków niósł ją aż do dziesiątej dekady życia, aż do momentu w Balmoral, zaledwie trzy dni temu, gdy odprawiła swojego 14 premiera i powitała 15 - dodawał były premier Wielkiej Brytanii. Królowa od pewnego czasu zmagała się z problemami w poruszaniu się, jednak jej śmierć poruszyła media na całym świecie.

Jeszcze 6 września Elżbieta II życzyła osobiście powodzenia nowej premier Liz Truss i wydawało się, iż pomimo sędziwego wieku Jej Królewska Mość pozostaje w dobrej formie. Monarchini zmarła wczoraj po godzinie 17 czasu polskiego, choć oficjalny komunikat pojawił się po godzinie 19.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl