Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Biedne Boże Narodzenie Polaków. Ekspertka ujawniła, kto ma najgorzej
Irmina Jach
Irmina Jach 26.12.2022 21:17

Biedne Boże Narodzenie Polaków. Ekspertka ujawniła, kto ma najgorzej

Biedne Boże Narodzenie Polaków
Flickr/roovuu

Tegoroczne Boże Narodzenie było wyjątkowo trudne dla wielu Polaków. Galopująca inflacja odcisnęła zauważalne piętno na portfelach rodaków. - Co trzeci Polak nie może swobodnie pójść raz w miesiącu do teatru, knajpy czy wysłać dzieci na dodatkowe zajęcia. A niemal dwa miliony Polaków żyją poniżej progu minimum egzystencji - donosi Wirtualna Polska.

Dr Katarzyna Bech-Wysocka, ekspertka ośrodka badawczego GRAPE, przekazała, że z szacunków instytucji wynika, że "około 5 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych produktów niezbędnych do życia". Dla tych osób z pewnością Boże Narodzenie nie należało do radosnych.

Kogo dotyka ubóstwo ekonomiczne?

- Jeszcze więcej, bo około 13 proc. społeczeństwa, a to już prawie 5 mln osób, klasyfikujemy jako ubogie według miar relatywnych. Czyli na jedzenie starcza, ale jest bardzo skromnie w porównaniu ze średnią w społeczeństwie - donosi Wirtualna Polska. W rzeczywistości liczby te mogą być jeszcze wyższe, gdyż dane dotyczące czasu pandemii i wojny w Ukrainie nie są na ten moment dostępne. Problem pogłębia galopująca inflacja.

- Politycy - mówiąc o ubóstwie skrajnym - deklarują, że 5 proc. społeczeństwa jest skrajnie ubogie. Tymczasem poniżej minimum socjalnego jest 35 proc. społeczeństwa. Czyli 35 proc. społeczeństwa nie może swobodnie pójść raz w miesiącu do teatru, knajpy czy wysłać dzieci na dodatkowe zajęcia - dodaje dla WP dr Katarzyna Bech-Wysocka.

Co ciekawe, według ekspertki - jak utrzymują politycy - najbiedniejsi wcale nie są emeryci. Ubóstwo ekonomiczne w Polsce ma dotyczyć głównie rodzin z dziećmi - szczególnie tych wielopokoleniowych. Sięga ono nawet 25 proc.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska