Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pirot: Wykoleił się pociąg z amoniakiem, zatrutych wiele osób. Wprowadzono stan wyjątkowy
Jakub Franek
Jakub Franek 26.12.2022 13:53

Pirot: Wykoleił się pociąg z amoniakiem, zatrutych wiele osób. Wprowadzono stan wyjątkowy

pogotowie
pixabay.com/markus roider

Stan wyjątkowy w południowo-wschodniej Serbii, w mieście Pirot. Wykoleił się pociąg przewożący cysterny z amoniakiem. Gaz rozprzestrzenił się do atmosfery. Są poszkodowani, część z nich wymaga opieki szpitalnej. Władze apelują o pozostanie w domach.

Wyciek amoniaku w Serbii

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 26 grudnia, około godziny 17:30. Na odcinku torów pomiędzy miejscowościami Pirot i Staniczneje w południowo-wschodniej Serbii wykoleił się pociąg przewożący amoniak. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serbskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nastąpił wyciek gazu, który rozprzestrzenił się do atmosfery.

Skład 20 wagonów wypadł z torów, co najmniej jedna cysterna wpadła do koryta rzeki Niszawy, co miało spowodować gwałtowną reakcję z wodą. Zanieczyszczenie powietrza znacząco obniżyło widoczność na 30 kilometrach drogi między Pirot a Bela Palanką, silnie pachnie amoniakiem. Władze apelują o pozostanie w domach.

Poszkodowani z oparzeniami

Siedem osób zostało przewiezionych do szpitala uniwersyteckiego w Niszu z oparzeniami chemicznymi i podrażnionymi drogami oddechowymi, szczęśliwie ich stan jest stabilny. Oprócz nich od lekarzy zgłosiło się 51 osób z objawami zatrucia amoniakiem, lecz wśród nich nie było nikogo, kto wymagałby opieki szpitalnej.

Na miejscu działa straż pożarna, 27 strażaków próbuje wyeliminować konsekwencje wypadku. Obecnie również wstrzymano ruch drogowy na pobliskiej autostradzie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: radioZET.pl/radioszczecin.pl