Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Awaria gazu w Inowrocławiu może "potrwać do kilku dni". Mieszkańcy usłyszeli apel
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.11.2023 15:06

Awaria gazu w Inowrocławiu może "potrwać do kilku dni". Mieszkańcy usłyszeli apel

dłonie kaloryfer
Zofia i Marek Bazak/East News

Awaria gazu w Inowrocławiu. Tysiące osób zostało bez ciepła, a nawet możliwości ugotowania sobie obiadu. Usunięcie problemu nie jest proste i zająć może kilka dni. W pierwszej kolejności gaz nie będzie wracał do prywatnych mieszkań. Urząd zwrócił się do mieszkańców, by pomogli urzędnikom w usunięciu awarii.

Inowrocław: potężna awaria w sieci gazowniczej

Inowrocław został całkowicie odcięty od gazu. Podczas gdy termometry zbliżają się do zera, kaloryfery w mieszkaniach i domach tysięcy osób pozostają zimne i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Problem jest o tyle poważniejszy, że dotyczy także szpitali, szkół i przedszkoli.

Awaria gazu w Inowrocławiu to spore utrudnienie dla zwykłych ludzi. Nie tylko stracili źródło ogrzewania, ale nie są również w stanie ugotować sobie obiadu, czy zaparzyć gorącego napoju. Urząd Miasta potwierdza, że problem jest skomplikowany. Urzędnicy pozostają w stałym kontakcie ze starostwem, służbami oraz Polską Spółką Gazownictwa. Znamy plan działania. Mieszkańcy usłyszeli konkretny apel i wiadomości, które pozbawiają złudzeń na szybkie ogrzanie.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Zimne kaloryfery i brak możliwości gotowania, to może potrwać kilka dni

Mieszkańcy Inowrocławia mierzą się z ogromną awarią. - Monitorujemy sytuację, a w sytuacjach jakiegokolwiek zagrożenia będziemy reagować - zapewnia Urząd Miasta. Niestety przekaz na temat tego, kiedy kaloryfery ponownie się nagrzeją, nie jest optymistyczny. Chociaż do akcji naprawczej z racji pogody włączono również pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa z okolicznych województw, to szacunki wskazują, iż “przywrócenie dostawy gazu do wszystkich odbiorców może potrwać do kilku dni”.

ZOBACZ: Praca sezonowa w Poczcie Polskiej czeka. Ile można zarobić?

Przywrócenie gazu w sieci zostało rozłożone na dwa konkretne etapy. - Najpierw zostaną zamknięte kurki główne i ponownie nagazowana zostanie sieć. Następnie zostaną wznowione dostawy do odbiorców. Priorytetowo potraktowane zostaną budynki użyteczności publicznej, tj. szpital, szkoły, przedszkola - czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu. Samorząd zwrócił się do mieszkańców Inowrocławia z apelem o pomoc.

Pracownicy muszą ręcznie zakręcić kurki w około 12 tys. domów

Chociaż sama awaria stacji zasilającej Inowrocław została już usunięta, to problem się nie skończył. Pracownicy PSG muszą ręcznie zakręcić tysiące kurków w sieci. Mowa aż o koło 12 tysiącach odbiorców, do których pracownicy muszą udać się osobiście.

ZOBACZ: Pieniądze od państwa czekają, za kilka dni mija termin składania wniosków. Komu należy się 300 zł?

Urząd zaapelował o pomoc. - Polska Spółka Gazownictwa zwraca się do mieszkańców Inowrocławia z prośbą o udostępnianie dojścia do kurków głównych, które zlokalizowane są na zamkniętych posesjach. Pozwoli to skrócić czas uruchomienia dostaw gazu - czytamy w komunikacie.