NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda z ważnym komunikatem dla wszystkich Polaków. Powiedział, czego się strzec w najbliższych dniach
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 02.03.2022 20:37

Andrzej Duda z ważnym komunikatem dla wszystkich Polaków. Powiedział, czego się strzec w najbliższych dniach

andrzej duda wojna w ukrainie dezinformacja
TVP Info

Andrzej Duda o godzinie 20 w środę odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce w polskich mediach społecznościowych. Podkreślił, że wielkim problemem i sprawdzianem dla wszystkich Polaków będzie walka z dezinformacją.

- Zaledwie tydzień temu byłem w pięknym, dumnym Kijowie i rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, kilka godzin później rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę, rozpętały okrutną wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi - rozpoczął prezydent.

Andrzej Duda opowiedział działaniach Polski wobec Ukrainy

- Od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom, płacąc przy tym najwyższą cenę - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że atakowane są budynki cywilne, w tym bloki mieszkalne, szkoły i szpitale. Pojawiło się również stwierdzenie, że ataki te miały znamiona ludobójstwa.

- Wierzę, że ich sprawcy nie pozostaną bezkarni i odpowiedzą przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział prezydent. W kolejnej części przedstawił zasługi Polski dla pomocy Ukraińcom i wpływu naszego kraju na osiągnięcie porozumienia w Unii Europejskiej ws. sankcji.

- Dziś polski punkt widzenia został przyjęty przez zdecydowaną większość krajów Zachodu. To wielka zmiana. Jesteśmy adwokatem Ukrainy w jej staraniach o członkostwo Unii Europejskiej - dodał. W ramach NATO przypomniał o pomocy militarnej przekazanej Ukrainie. Podkreślił również kwestię związaną z przyjęciem ponad 500 tys. uchodźców z Ukrainy.

Andrzej Duda przekazał również "płynące z głębi serca" podziękowania ze strony Wołodymyra Zełenskiego, który miał okazać wdzięczność wszystkim Polakom za wsparcie. Duda podkreślił, jak ważne są działania związane ze zbiórkami i pomocą dla osób dotkniętych wojną.

Andrzej Duda w przemówieniu przestrzegł Polaków

- Polska jest dzisiaj liderem pomocy dla Ukrainy i właśnie dlatego staliśmy się i będziemy celem cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Musimy być tego wszyscy świadomi. Próbowano już oczerniać Polskę w zagranicznych mediach, wywoływać wrogie emocje względem uchodźców, których przyjmujemy. Musimy spodziewać się w najbliższym czasie wielu takich prowokacji - przestrzegł Andrzej Duda i zapewnił, że państwo będzie reagowało na podobne przypadki.

Poprosił jednak, aby nie powielać plotek i niesprawdzonych informacji, które pojawiają się w mediach społecznościowych. "Nie dajmy się skłócić", podkreślił.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl