Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pomorskie: Kierowca potrącił 14-latkę. Policja ku przestrodze udostępniła nagranie
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 11.01.2023 19:48

Pomorskie: Kierowca potrącił 14-latkę. Policja ku przestrodze udostępniła nagranie

Screen / KPP Lębork
Screen / KPP Lębork

W piątek (6.01) w Lęborku (woj. pomorskie) 19-letni kierowca potrącił przechodzącą przez pasy 14-latkę. Moment zdarzenia zarejestrował miejski monitoring. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Tamtejsi policjanci udostępnili przedstawiające moment zdarzenia.

19-latek potrącił 14-latkę na pasach

W miniony piątek 6 stycznia tuż po godzinie 16:00 policjanci z Lęborka otrzymali niepokojące zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego, do którego doszło na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Kossaka i Gdańskiej.

Jak się okazało, kierujący Audi 19-latek nie zachował wymaganej szczególnej ostrożności podczas dojeżdżania do przejścia dla pieszych i potrącił wchodzącą na pasy 14-latkę, która z kolei nie upewniła się czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierujący został obciążony mandatem w wysokości 2500 zł oraz 15 punktami karnymi, zaś 14-latce funkcjonariusze zwrócili uwagę na konsekwencje braku ostrożności. Badanie wykazało, że 19-latek był trzeźwy.

Przestroga dla kierowców

Policjanci wykorzystują zdarzenie do zilustrowania przestrogi odnośnie do zachowania rozwagi na drodze - zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. - Przypominamy kierującym, że znak D-6 "przejście dla pieszych" jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia.

Znak ten także zobowiązuje go do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie czujnym należy być przy przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub znajdują się w obrębie skrzyżowania dróg. Pieszym z kolei zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Za każdym razem przed wejściem na pasy należy upewnić się, czy można to zrobić bezpiecznie. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni - podkreślają funkcjonariusze policji. Ku przestrodze zostało udostępnione nagranie z rzeczonego zdarzenia drogowego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Komenda Powiatowa Policji Lębork

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!