Goniec.pl
Andrzej Duda

sklejka własna; [piqsels.com/CC0];[wikimedia commons/Saeima/CC2.0]

Andrzej Duda kocha latać. Wiemy dokąd i za ile podróżuje głowa państwa

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Andrzej Duda lubuje się w lataniu. Prezydent w okresie krótszym niż pół roku odbył aż 27 lotniczych podróży. To prawie 7 lotów miesięcznie! W dobie pandemii, gdy branża turystyczna ledwo zipie, a pasażerowie koczują na lotniska

„Polityka” dotarła do rozpiski lotów, jakie odbył Andrzej Duda. Tylko w okresie od 16 października 2020 do 21 lutego 2021 głowa państwa odbyła 27 podróży samolotem. To prawie 7 lotów miesięcznie! Dokąd najczęściej udaje się prezydent? Okazuje się, że nie na zagraniczne wizyty państwowe czy ważne wydarzenia krajowe, ale do... rodzinnego Krakowa. Spośród przytoczonych 27 lotów, aż 20 odbyło się na trasie Warszawa-Kraków. Ile nas to kosztuje? Bardzo dużo, znamy dokładne sumy.

Andrzej Duda nie opuszcza samolotu

Nie będzie przesadą napisać, że Andrzej Duda praktycznie połowę kadencji spędza w samolocie. Statystyka w tym przypadku jest niebłagalna. 27 podróży w czasie 4 miesięcy, to prawie 2 loty tygodniowo. Dokąd tak ochoczo lata Duda? Okazuje się, że lwią część jego eskapad stanowią wypady do rodzinnego Krakowa. Lot taki trwa około 50 minut i kosztuje jednorazowo prawie 35 tys. złotych!

Dla porównania przejazd pociągiem PKP Intercity Premium, czyli powszechnie znanym Pendolino kosztuje 150 złotych w II klasie i 229 zł w I klasie, a trwa niecałe dwie i pół godziny. Okazuje się więc, że za nieco ponad półtorej godziny zaoszczędzonego czasu podatnicy płacą ponad 34 tys. złotych. Dla wielu z nas to równowartość rocznych zarobków!

Jak wskazuje „Polityka” w okresie ostatnich 9 miesięcy (maj 2020- luty 2021) Duda odbył 67 podróży lotniczych. Dziennikarze wskazują, że bardzo dużo podróżował po Polsce w czasie kampanii wyborczej. Po jej zakończeniu urzędująca głowa państwa miała w zasadzie tylko dwa cele podróży: rodzinny Kraków i rezydencję na Helu.

Loty Andrzeja Dudy

Loty polityków stały się medialnym tematem po wybuchu afery z marszałkiem Sejmu, Markiem Kuchcińskim. W wyniku nagłośnienia sprawy częstego wykorzystywania finansowanych przez obywateli lotów dla polityków PiS uchwalił specjalną ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Według jej zapisów każda podróż z głową państwa na pokładzie ma charakter misji oficjalnej. Stworzono rejestr takich lotów, a dotarli do niego dziennikarze „Polityki”.

Jak wskazano w rejestrze lotów, który prowadzony jest od maja 2020 (wcześniejsze loty nie zostały ujawnione) Andrzej Duda w okresie od maja 2020 do końca lutego 2021 odbył 67 podróży rządowi maszynami, z czego 24 odbyły się w trakcie trwania kampanii wyborczej - zarówno tej „właściwej”, jak i tej przed wyborami korespondencyjnymi, które się nie odbyły, a na które Jacek Sasin wydał 70 milionów złotych.

Jak informuje „Polityka” na próżno szukać rachunków za przeloty w sprawozdaniu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy. Dziennikarze wskazują, że kampanijne przeloty Dudy nie miały wiele wspólnego z pełnioną funkcją głowy państwa, a raczej zapewniały dostęp do wyborców i wieców. Ponadto na głosowanie w rodzinnym Krakowie również wybrał się samolotem rządowym. Dwa loty w ciągu jednego dnia. Na koszt podatnika.

Andrzej Duda: do Krakowa i Juraty

Z analizy lotów wynika, że już po kampanii prezydent najchętniej latał do Juraty i Krakowa. Od lipca do połowy sierpnia prezydencki śmigłowiec lądował nieopodal nadmorskiej willi prezydenta 4 razy. Jesienią zaś, gdy nad Bałtykiem pogoda nie dopisuje celem prezydenckich podróży stał się rodzinny Kraków. Od 16 października do 21 lutego odbył 27 lotów, z czego aż 20 na trasie Warszawa–Kraków–Warszawa. - donosi tygodnik!

- W Krakowie ma grono znajomych, spotyka się z nimi, odreagowuje tydzień w pałacu i to, że w stolicy tak wiele nie znaczy - mówi „Polityce” osoba znająca Dudę. Lot do Krakowa trwa niecałą godzinę i kosztuje około 35 tys. złotych. Cztery miesiące prezydenckich lotów, to dla Polaków koszt 700 tys. złotych.

- Samoloty [przyp.red.] powinny być wykorzystywane w celach służbowych. To wszystko powinno być również związane z życiem. Tam, gdzie są ważne kwestie państwowe do realizacji, to po to właśnie jest ten samolot, żeby je zrealizować jak najsprawniej - mówił zaraz po wybuchu afery z Kuchcińskim Andrzej Duda na antenie Polsatu. Było to w 2019 roku. Jak widać wypoczynek prezydenta w Juracie i weekendy w Krakowie są ważnymi kwestiami państwowymi...

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Syn Beaty Szydło wydał oświadczenie. Prawda jest jasna. Kto stoi za jego posadą?

  • Minister zdrowia wyjaśnia co z kościołami na Wielkanoc. „Będą kontrolowane”

  • Podatki pożerają emerytury. Wiemy, jak tego uniknąć i odliczyć ulgi

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >