Goniec.pl > Wiadomości > Ambasada Rosji odmówiła wydania Polsce nieruchomości nad Zegrzem. Sprawa trafi do sądu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.05.2022 11:41

Ambasada Rosji odmówiła wydania Polsce nieruchomości nad Zegrzem. Sprawa trafi do sądu

Andriejew
AGENCJA SE/East News

Ministerstwo Środowiska i Klimatu poinformowało, że ambasada Rosji odmówiła wydania terenu ośrodka wypoczynkowego nad Zalewem Zegrzyńskim, który dzierżawiła od wielu lat. Trwający już ponad dwa miesiące spór, związany z brakiem uiszczania opłat przez stronę rosyjską, najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie.

Rosyjscy dyplomaci pracujący w placówce w Warszawie coraz bardziej zadziwiają swoją butą i arogancją. Konflikt dyplomatyczny, który trwa od czasu wybuchu wojny w Ukrainie zatacza coraz szersze kręgi, a przedstawiciele Kremla tylko go podsycają.

Rosyjscy dyplomaci ignorują polskie władze

Polskie władze długo znosiły humory rosyjskiej strony i wielokrotnie szły jej na rękę. Idealnym przykładem tego jest przypadek ośrodka wypoczynkowego we wsi Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim. Rosjanie dzierżawili teren liczący prawie 6 hektarów od lat, płacąc co miesiąc ok. 12 tysięcy złotych na konto Nadleśnictwa Jabłonna. Problem pojawił się w momencie, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, a rząd w Warszawie w ramach sankcji zablokował rachunki ambasady oraz możliwość dokonywania przez nią przelewów i operacji bankowych.

Ponieważ dyplomaci zaprzestali wywiązywania się z finansowych powinności, w połowie kwietnia szefostwo Lasów Państwowych rozpoczęło działania, aby odzyskać nieruchomość. Do ambasady wysłano wtedy pismo, jednak zostało ono zignorowane.

Ambasada Rosji nie chce oddać polskiego ośrodka

Tym, co obecnie dzieje się z będącą obiektem sporu działką żywo zainteresowała się posłanka opozycyjnej partii Polska 2050 Hanna Gill-Piątek, która skierowała do resortu klimatu i środowiska pytanie poselskie.

- Pomimo wezwania Ambasady Federacji Rosyjskiej do wydania nieruchomości i podjęcia działań zmierzających do jej przejęcia, Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła jej wydania - odpowiedziało ministerstwo.

Jako, że wstęp na teren ośrodka ma jedynie ambasador Rosji w Polsce, Sergiej Andriejew jego świta oraz zaproszeni goście, resort nie jest nawet w stanie ocenić, w jakim stanie są aktualnie dzierżawione Rosjanom budynki.

- Z uwagi na fakt, że Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła wydania nieruchomości, nie ma możliwości zweryfikowania stanu technicznego ośrodka. Oględziny z zewnątrz wskazują na zły stan techniczny obiektu - informuje lakonicznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie obejdzie się bez żmudnego procesu w sądzie. Postawa rosyjskiej strony nie jest na rękę Warszawie zwłaszcza teraz, gdy w ośrodku planowano stworzyć schronienie dla ukraińskich uchodźców. To jednak póki co się nie stanie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi: Rosja