Goniec.pl

Pixabay/Nauticaa, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Alert RCB w sprawie ulewnych deszczy i silnego wiatru. W zagrożeniu mieszkańcy dziewięciu województw

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało wiadomość ostrzegawczą w sprawie ulewnego deszczu i silnego wiatru. Alert otrzymali mieszkańcy dziewięciu województw. Niewykluczone, że pojawią się przerwy w dostawie prądu.

O wysyłce wiadomości SMS do mieszkańców zagrożonych regionów RCB poinformowało za pośrednictwem Twittera.

Alert RCB. Dziewięć województw musi przygotować się na trudne warunki

RCB informuje, że alert został wysłany do mieszkańców wszystkich powiatów woj. opolskiego. Poza tym ostrzeżenie trafiło do części mieszkańców woj. dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

W woj. dolnośląskim alert trafił do mieszkańców powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, trzebnickiego, Wrocław, wrocławskiego i ząbkowickiego. W woj. łódzkim informacja została wysłana do osób mieszkających w powiatach: bełchatowskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, Łódź, pabianickim, pajęczańskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim.

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie otrzymali mieszkańcy powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, Bydgoszcz, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, Grudziądz, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, świeckiego, Toruń, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, Włocławek i włocławskiego. Z kolei w woj. mazowieckim są to powiaty: gostyniński, Płock, płocki, sierpecki i żuromiński.

W woj. pomorskim ostrzeżenie skierowano do osób zamieszkujących powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski. W woj. śląskim informację otrzymali mieszkańcy powiatów: Bytom, Gliwice, gliwickiego, kłobuckiego, lublinieckiego, Piekary Śląskie, raciborskiego, Ruda Śląska, rybnickiego, Rybnik, Świętochłowice, tarnogórskiego, wodzisławskiego i Zabrze.

W woj. wielkopolskim w zagrożeniu mogą być mieszkańcy powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, Kalisz, kępińskiego, kolskiego, Konin, konińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, słupeckiego, tureckiego i wrzesińskiego. Przed niebezpieczeństwem RCB ostrzegło także osoby mieszkające na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, Elbląg, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nidzickim, nowomiejskim, Olsztyn, olsztyńskim i ostródzkim.

RCB ostrzega przed przerwami w dostawie prądu i utrudnieniami na drogach

"Dziś w nocy (30.06/1.07) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr", czytamy w komunikacie. RCB ostrzega, że możliwe są przerwy w dostawie prądu i lokalne podtopienia. Niewykluczone są także utrudnienia komunikacyjne.

W związku z prognozowanymi zjawiskami pogodowymi RCB zaleca, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Fruwające, ciężkie donice czy nieprzywiązane rowery mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób.

RCB podpowiada, aby pozostać w domu, jeżeli to możliwe. Osobom przebywającym w górach zaleca jak najszybsze zejście ze szczytu. Każdy, kto zażywa kąpieli powinien niezwłocznie wyjść z wody i oddalić się od brzegu. Poza tym należy odłączyć sprzęt domowy od prądu.

Z informacji RCB wynika, że prognozowane są burze. W niektórych miejscach mogą im towarzyszyć bardzo intensywne opady deszczu do 30-40 litrów wody na mkw., a lokalnie nawet 50l/mkw. Wiatr może wiać w porywach do 80 km/h, a lokalnie - do 90 km/h. W niektórych miejscach pojawi się również grad.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to wiadomość SMS, której celem jest ostrzeganie obywateli przed zagrożeniami. Systemem jest objęty każdy użytkownik każdej sieci komórkowej i nie trzeba dokonywać rejestracji, aby otrzymywać wiadomości.

Komunikaty są wysyłane w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jednak czasami dochodzi do nadużywania systemu ostrzegawczego. W ostatnim czasie wiele osób ze zdziwieniem przyjęło fakt, że RCB rozsyłało SMS-y w sprawie zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Tym razem alert RCB wydaje się jak najbardziej uzasadniony.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Mazowieckie: 3-letni chłopczyk wypadł z okna. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Czytaj więcej >

Polska

Lech Wałęsa dba o formę. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden niepokojący szczegół
Czytaj więcej >

Polska

Dantejskie sceny w centrum Rzeszowa. Troje obywateli Kazachstanu bezlitośnie pobiło Polaka, służby w akcji
Czytaj więcej >

Polska

Podkarpacie: niebezpieczny incydent na stacji Orlen. Ewakuowano 17 osób
Czytaj więcej >

Wiadomości

Raport KRS-u w sprawie Kamilka z Częstochowy. Smutna prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >
Polska

Agnieszka Kamińska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >