Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Alert RCB w sprawie ulewnych deszczy i silnego wiatru. W zagrożeniu mieszkańcy dziewięciu województw
Maria Glinka
Maria Glinka 30.06.2022 16:07

Alert RCB w sprawie ulewnych deszczy i silnego wiatru. W zagrożeniu mieszkańcy dziewięciu województw

Alert RCB
Pixabay/Nauticaa, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało wiadomość ostrzegawczą w sprawie ulewnego deszczu i silnego wiatru. Alert otrzymali mieszkańcy dziewięciu województw. Niewykluczone, że pojawią się przerwy w dostawie prądu.

O wysyłce wiadomości SMS do mieszkańców zagrożonych regionów RCB poinformowało za pośrednictwem Twittera.

Alert RCB. Dziewięć województw musi przygotować się na trudne warunki

RCB informuje, że alert został wysłany do mieszkańców wszystkich powiatów woj. opolskiego. Poza tym ostrzeżenie trafiło do części mieszkańców woj. dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

W woj. dolnośląskim alert trafił do mieszkańców powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, trzebnickiego, Wrocław, wrocławskiego i ząbkowickiego. W woj. łódzkim informacja została wysłana do osób mieszkających w powiatach: bełchatowskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, Łódź, pabianickim, pajęczańskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim.

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie otrzymali mieszkańcy powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, Bydgoszcz, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, Grudziądz, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, świeckiego, Toruń, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, Włocławek i włocławskiego. Z kolei w woj. mazowieckim są to powiaty: gostyniński, Płock, płocki, sierpecki i żuromiński.

W woj. pomorskim ostrzeżenie skierowano do osób zamieszkujących powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski. W woj. śląskim informację otrzymali mieszkańcy powiatów: Bytom, Gliwice, gliwickiego, kłobuckiego, lublinieckiego, Piekary Śląskie, raciborskiego, Ruda Śląska, rybnickiego, Rybnik, Świętochłowice, tarnogórskiego, wodzisławskiego i Zabrze.

W woj. wielkopolskim w zagrożeniu mogą być mieszkańcy powiatów: jarocińskiego, kaliskiego, Kalisz, kępińskiego, kolskiego, Konin, konińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, słupeckiego, tureckiego i wrzesińskiego. Przed niebezpieczeństwem RCB ostrzegło także osoby mieszkające na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, Elbląg, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nidzickim, nowomiejskim, Olsztyn, olsztyńskim i ostródzkim.

RCB ostrzega przed przerwami w dostawie prądu i utrudnieniami na drogach

"Dziś w nocy (30.06/1.07) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr", czytamy w komunikacie. RCB ostrzega, że możliwe są przerwy w dostawie prądu i lokalne podtopienia. Niewykluczone są także utrudnienia komunikacyjne.

W związku z prognozowanymi zjawiskami pogodowymi RCB zaleca, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Fruwające, ciężkie donice czy nieprzywiązane rowery mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób.

RCB podpowiada, aby pozostać w domu, jeżeli to możliwe. Osobom przebywającym w górach zaleca jak najszybsze zejście ze szczytu. Każdy, kto zażywa kąpieli powinien niezwłocznie wyjść z wody i oddalić się od brzegu. Poza tym należy odłączyć sprzęt domowy od prądu.

Z informacji RCB wynika, że prognozowane są burze. W niektórych miejscach mogą im towarzyszyć bardzo intensywne opady deszczu do 30-40 litrów wody na mkw., a lokalnie nawet 50l/mkw. Wiatr może wiać w porywach do 80 km/h, a lokalnie - do 90 km/h. W niektórych miejscach pojawi się również grad.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to wiadomość SMS, której celem jest ostrzeganie obywateli przed zagrożeniami. Systemem jest objęty każdy użytkownik każdej sieci komórkowej i nie trzeba dokonywać rejestracji, aby otrzymywać wiadomości.

Komunikaty są wysyłane w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jednak czasami dochodzi do nadużywania systemu ostrzegawczego. W ostatnim czasie wiele osób ze zdziwieniem przyjęło fakt, że RCB rozsyłało SMS-y w sprawie zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Tym razem alert RCB wydaje się jak najbardziej uzasadniony.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl