Goniec.pl
Pxhere CC0, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Pxhere CC0, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Alert RCB ws. zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Internauci krytykują

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało alert w sprawie zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Komunikat trafił do mieszkańców czterech województw, którzy muszą przystosować się do nowych zasad. Na urzędników wylała się już fala krytyki, ponieważ zgodnie z wytycznymi alerty RCB powinny być wysyłane "tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie".

W alercie zabrakło szczegółowych informacji na temat powodów planowanych zmian. Zainteresowani muszą wejść na oficjalną stronę rządową, aby dowiedzieć się więcej.

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Nie tylko Donbas. Rosyjski dowódca ujawnił plany drugiego etapu inwazji

CZYTAJ DALEJ

Alert RCB o zmianach w telewizji. Internauci krytykują

W sobotę nad ranem RCB opublikowało wpis na Twitterze w sprawie nowej kampanii informacyjnej. Alert został wysłany do mieszkańców woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

To właśnie oni muszą przygotować się na zmiany w nadawaniu telewizji. RCB wskazuje, że alert został wysłany "w związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej".

Tymczasem na stronie rządowej czytamy, że "alert RCB jest wysyłany dla bezpieczeństwa, tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie". Komunikat ostrzegawczy "ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki".

Wątpliwości co do zagrożenia, jakie może stanowić zmiana standardu nadawania telewizji, mają internauci. "To jest powód, żeby SMS-y wysyłać?", To jest trochę nadużywanie alertu RCB", "Jakie to zagrożenie? Że ktoś propagandy nie będzie oglądał?", czytamy w komentarzach na Twitterze.

Rewolucja w nadawaniu. Rząd rozdaje pieniądze na nowy dekoder lub telewizor

W komunikacie na Twitterze RCB odsyła do strony, na której można dowiedzieć się więcej o planowanych zmianach. Pierwszy etap modyfikacji w nadawaniu bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się 28 marca w woj. lubuskim i dolnośląskim. Druga faza ruszy już w najbliższy poniedziałek 25 kwietnia w czterech województwach objętych alertem RCB.

Syreny alarmowe

RCB wyśle alerty do Ukraińców w Warszawie. Chodzi o włączenie syren alarmowych

CZYTAJ DALEJ

Trzeci etap zaplanowano na 23 maja - wówczas zmiany będą dotyczyły mieszkańców woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Na koniec (27 czerwca) nadawanie zmieni się w woj. mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.

Modyfikacje mają związek z wprowadzeniem nowego sygnału DVB-T2/HEVC. W rezultacie zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Dzięki temu kanały będą nadawane w lepszej jakości i z lepszym dźwiękiem, ale niektórzy muszą dostosować się do tych zmian.

Nie wszystkie odbiorniki są bowiem przystosowane do nowego sygnału. Widzowie, którzy nie posiadają telewizora przystosowanego do DVB-T2/HEVC, muszą zakupić nowy sprzęt lub dekoder.

Dla osób, które chcą ograniczyć wydatki związane z narzuconymi zmianami, rząd przygotował program dofinansowania. Zainteresowani mogą otrzymać 250 zł na zakup telewizora lub bon na dekoder o wartości 100 zł.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Dyplomatyczny odwet Rosji. Utrudniają pracę i robienie zakupów polskim pracownikom placówki

  • Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

  • Matura geografia 2022. O której matura rozszerzona z geografii?

źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >