Goniec.pl > Polska > Alert RCB ws. zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Internauci krytykują
Maria Glinka
Maria Glinka 23.04.2022 12:05

Alert RCB ws. zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Internauci krytykują

Pxhere CC0, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Pxhere CC0, Screen Twitter/Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało alert w sprawie zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Komunikat trafił do mieszkańców czterech województw, którzy muszą przystosować się do nowych zasad. Na urzędników wylała się już fala krytyki, ponieważ zgodnie z wytycznymi alerty RCB powinny być wysyłane "tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie".

W alercie zabrakło szczegółowych informacji na temat powodów planowanych zmian. Zainteresowani muszą wejść na oficjalną stronę rządową, aby dowiedzieć się więcej.

Alert RCB o zmianach w telewizji. Internauci krytykują

W sobotę nad ranem RCB opublikowało wpis na Twitterze w sprawie nowej kampanii informacyjnej. Alert został wysłany do mieszkańców woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

To właśnie oni muszą przygotować się na zmiany w nadawaniu telewizji. RCB wskazuje, że alert został wysłany "w związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej".

Tymczasem na stronie rządowej czytamy, że "alert RCB jest wysyłany dla bezpieczeństwa, tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie". Komunikat ostrzegawczy "ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki".

Wątpliwości co do zagrożenia, jakie może stanowić zmiana standardu nadawania telewizji, mają internauci. "To jest powód, żeby SMS-y wysyłać?", To jest trochę nadużywanie alertu RCB", "Jakie to zagrożenie? Że ktoś propagandy nie będzie oglądał?", czytamy w komentarzach na Twitterze.

Rewolucja w nadawaniu. Rząd rozdaje pieniądze na nowy dekoder lub telewizor

W komunikacie na Twitterze RCB odsyła do strony, na której można dowiedzieć się więcej o planowanych zmianach. Pierwszy etap modyfikacji w nadawaniu bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się 28 marca w woj. lubuskim i dolnośląskim. Druga faza ruszy już w najbliższy poniedziałek 25 kwietnia w czterech województwach objętych alertem RCB.

Trzeci etap zaplanowano na 23 maja - wówczas zmiany będą dotyczyły mieszkańców woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Na koniec (27 czerwca) nadawanie zmieni się w woj. mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.

Modyfikacje mają związek z wprowadzeniem nowego sygnału DVB-T2/HEVC. W rezultacie zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Dzięki temu kanały będą nadawane w lepszej jakości i z lepszym dźwiękiem, ale niektórzy muszą dostosować się do tych zmian.

Nie wszystkie odbiorniki są bowiem przystosowane do nowego sygnału. Widzowie, którzy nie posiadają telewizora przystosowanego do DVB-T2/HEVC, muszą zakupić nowy sprzęt lub dekoder.

Dla osób, które chcą ograniczyć wydatki związane z narzuconymi zmianami, rząd przygotował program dofinansowania. Zainteresowani mogą otrzymać 250 zł na zakup telewizora lub bon na dekoder o wartości 100 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: goniec.pl

Tagi: alert RCB