Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Alert RCB trafił do Polaków. Będą zrzucać z samolotów kapsułki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.04.2024 20:12

Alert RCB trafił do Polaków. Będą zrzucać z samolotów kapsułki

alert RCB, telefon
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowy alert. Mieszkańcy aż czterech województw dostali ostrzeżenia. Na niebie pojawią się samoloty zrzucające specjalny lek. - Nie dotykaj kapsułki - czytamy w alercie RCB.

Alert RCB trafił do Polaków

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców czterech województw. Już w czwartek (18.04) rozpocznie się specjalna akcja z użyciem samolotów. Uważać muszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.

Uwaga! W dniach 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie - brzmi pierwsza część alertu RCB.

"Teleexpress". Bartosz Cebeńko pokazał prywatne zdjęcie

Gdzie zrzucana będzie szczepionka dla lisów? Alert RCB trafił już do mieszkańców

Alert RCB dotyczący zrzucania szczepionki przeciwko wściekliźnie wśród listów trafi do mieszkańców województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz części łódzkiego (powiaty: opoczyński, rawski, tomaszowski, kutnowski, łęczycki, łowicki, skierniewicki i zgierski). Przez ponad tydzień na ziemi pojawiać będzie się specjalny lek. To właśnie na niego trzeba uważać.

ZOBACZ: Quiz o sklepach. Nie tylko Biedronka i Lidl skrywają tajemnice, nieliczni zdobędą 8 na 10

Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! - dodaje w alercie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wścieklizna jest wyjątkowo groźną chorobą

Dlaczego po raz kolejny dochodzi do zrzucania leku przeciwko wściekliźnie? RCB tłumaczy, że jest to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, a w Polsce to właśnie lis rudy jest jej największym rezerwuarem. RCB podkreśla w komunikacie, że trzeba pamiętać, iż wścieklizna jest nieuleczalna i niemal zawsze dochodzi do śmierci zarażonego.

ZOBACZ: 300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie) - tłumaczy RCB.

Źródło: rcb