Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Aleksander Kwaśniewski: Polityka Kaczyńskiego ułatwia zadanie Rosjanom

3 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska uderzył w Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes PiS jest politykiem cynicznym, realizującym określony plan na wybory. Bez względu na interes państwa - mówił były prezydent.

Aleksander Kwaśniewski: Przez antyniemieckie obsesje Jarosława Kaczyńskiego, robimy z polskiego państwa karykaturę

Aleksander Kwaśniewski podczas wywiadu dla portalu Wirtualna Polska został zapytany, co myśli o decyzji polskiego rządu ws. niemieckich Patriotów. Przypomnijmy, że MON chciał przekazać systemy ochrony zaoferowane Polsce przez Niemców Ukrainie.

- Nie rozumiem trybu podejmowana decyzji przez rządzących w Polsce. Z sytuacji, która dla każdej ze stron powinna być sukcesem, robi się tragifarsę. Niemcy, zdając sobie sprawę z jak dużą krytyką ich działań mają do czynienia w Polsce, wykonały przyjazny wobec nas gest. Zginęli przecież polscy obywatele - ocenił były prezydent.

- Polsce brakuje ochrony przestrzeni powietrznej. Dlatego nasz rząd powinien ten pozytywny i przydatny gest docenić, przyjmując ofertę naszych sąsiadów. [...] Nie rozumiem, dlaczego propozycja Niemców tak szybko została odrzucona. Nie rozumiem także, dlaczego ostatecznych decyzji w tej sprawie nie podjęli we własnym gronie prezydent, premier oraz szefowie MON i MSZ - zastanawiał się Aleksander Kwaśniewski.

Zdaniem polityka, przyjęcie niemieckiej propozycji pokazałoby jedność Zachodu w dobie kryzysu w Ukrainie. - Tymczasem przez antyniemieckie obsesje jednego człowieka, Jarosława Kaczyńskiego, robimy z polskiego państwa karykaturę - tłumaczył w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Były prezydent dodał, że "Kaczyński jest politykiem cynicznym, realizującym określony plan na wybory. Bez względu na interes państwa. Jest politykiem nieliczącym się z faktem, że jego antyniemiecka polityka w czasie wojny wywołanej przez Rosję osłabia jedność Zachodu, NATO i Unii Europejskiej", a jego polityka "ułatwia zadanie Rosjanom".

-  Prezydent i premier mogliby się przeciwstawić Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale tego nie robią. Nie wiem, w jaki hipnotyczny sposób działa na najwyższych urzędników państwowych prezes PiS, ale dla mnie fakt, że nie ma ani jednego sprawiedliwego, który by powiedział, że interes państwa wymaga prowadzenia innej polityki i podejmowania innych decyzji, jest bardzo niebezpieczny - kontynuował były prezydent dla wp.pl, podkreślając, że nie rozumie szczególnie bierności Andrzeja Dudy, który jako jedyny nie jest zależny od prezesa.

PiS dba wyłącznie o własne interesy?

Aleksander Kwaśniewski uważa, że wiele problemów, z jakimi boryka się nasz kraj, ma korzenie w antyniemieckich poglądach Jarosława Kaczyńskiego. - Nazwałem je obsesją. Prezes PiS wykorzystuje te poglądy na potrzeby wewnętrzne, do zbudowania tej antyniemieckiej narracji, która ma mobilizować wyborców PiS - czytamy w WP.

Były prezydent dodaje, że prezes PiS za wszelką cenę chce stać w opozycji do Donalda Tuska, ale powinien skupić się przede wszystkim na ukróceniu zapędów Zbigniewa Ziobry, który zdaje się dyktować partii rządzącej warunki.

- Kaczyński żyje we własnym świecie. 12 lat temu stracił dwie najbliższe osoby, dzięki którym utrzymywał kontakt z rzeczywistością. Ale wciąż potrafi uprawiać politykę. Jest wybitnym manipulatorem i nie można go pod tym względem nie doceniać - podsumował polityk.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • "Rządowy" węgiel dociera pod strzechy Polaków. "To się nie nadaje do palenia"

  • Bawił się z Iwoną Wieczorek w noc jej zaginięcia. Zdradził, jak się zachowywała

  • Teksas: Kurier miał porwać dziewczynkę z domu, 7-latka nie żyje. 31-latek zatrzymany

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]