Goniec.pl
zbigniew pacelt

WOJCIECH RZAZEWSKI/East News

Nie żyje Zbigniew Pacelt, polski sportowiec i polityk

5 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W poniedziałek 4 października zmarł Zbigniew Pacelt. Były poseł z Ostrowca Świętokrzyskiego i wybitny sportowiec, który reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich, odszedł w wieku 70 lat. Polityk nagle doznał rozległego wylewu i został przetransportowany do warszawskiego szpitala. Niestety lekarzom nie udało się uratować cenionego działacza.

O śmierci Zbigniewa Pacelta poinformowała między innymi posłanka Koalicji Obywatelskiej z województwa świętokrzyskiego Marzena Okła-Drewnowicz. Olimpijczyk 26 sierpnia br. świętował swoje 70 urodziny. Zmarł w poniedziałek wieczorem w warszawskim szpitalu, do którego trafił po wylewie.

"Polski ład" pozwoli skarbówce na śledzenie płatności kartami

Sejm przegłosował, urząd będzie monitorował paragony

CZYTAJ DALEJ

W przeszłości Zbigniew Pacelt był wybitnym sportowcem, który reprezentował Polskę na trzech igrzyskach olimpijskich – w Meksyku (1968 r.), Monachium (1972 r.) oraz Montréalu (1976 r.). Po zakończeniu kariery został trenerem, a później zajął się polityką, działając na rzecz lokalnej społeczności.

Zbigniew Pacelt był zasłużonym olimpijczykiem

Zbigniew Pacelt przyszedł na świat 26 sierpnia 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pierwsze kroki w karierze sportowej stawiał w lokalnym klubie KSZO. Szybko stał się jednym z najlepszych polskich pływaków oraz pięcioboistów nowoczesnych. Wielokrotnie ustanawiał krajowe rekordy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki talentowi Zbigniew Pacelt był zawodnikiem na trzech olimpiadach. Wystąpił między innymi na igrzyskach w 1972 roku, podczas których w Monachium doszło do ataku terrorystycznego. Warto przypomnieć, że wówczas członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień zamordowali 11 izraelskich sportowców i trenera. W trakcie zamachu zginął też oficer niemieckiej policji.

Po zakończeniu kariery ostrowczanin nie zerwał ze sportem. Został trenerem między innymi Legii Warszawa. Prowadził także kadrę narodową w pięcioboju nowoczesnym. Jego podopieczni zdobyli dwa złote medale na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Zbigniew Pacelt został też wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego oraz członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zbigniew Pacelt – aktywny polityk

W 2005 roku Zbigniew Pacelt został wybrać do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. Przez trzy kadencje – aż do 2015 roku – sprawował funkcję posła z tego regionu. W 2007 roku objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, które utrzymał przez rok.

– Odszedł nagle Zbyszek Pacelt. Ostrowczanin, świętokrzyski poseł w latach 2005-2015. Wiceminister sportu. Olimpijczyk. Absolutnie zakochany w sporcie i w Ostrowcu. Oddany ludziom i sprawom – napisała Marzena Okła-Drewnowicz z KO.

– Uczył nas wszystkich zdrowego dystansu do polityki. Mnie szczególnie wsparł, gdy na skarżyską halę sportową zabrakło funduszy... Razem udało nam się wywalczyć dofinansowanie. Żal... Do zobaczenia Zbyszku – dodała.

Zbigniew Pacelt został dwukrotnie odznaczony Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku przyznano mu tytuł honorowego obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2017 roku wręczono mu medal Kalos Kagathos.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Wiadomości

"Panowie, czy ja śnię?". Premier krytycznie wypowiedział się o TVP

Czytaj więcej >
mandat

Wiadomości

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

Czytaj więcej >
cmentarz

Wiadomości

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

Czytaj więcej >
PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

UE przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >