Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Afera ws. Szpitala Południowego. Żurek zabrał głos ws. byłego ordynatora
Jakub Sumera
Jakub Sumera 24.06.2026 09:55

Afera ws. Szpitala Południowego. Żurek zabrał głos ws. byłego ordynatora

Afera ws. Szpitala Południowego. Żurek zabrał głos ws. byłego ordynatora
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/Kanał Zero

Wywiad dr. Emila Jędrzejewskiego w programie Krzysztofa Stanowskiego wywołał zdecydowaną reakcję opinii publicznej. Były ordynator chirurgii zasugerował, że na oddziale ratunkowym Szpitala Południowego, kierowanym przez lokalnego polityka KO Dawida Kacprzyka, miało dochodzić do zgonów pacjentów. Sprawą zajmuje się już prokuratura. Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek potwierdził wszczęcie śledztwa, a sam lekarz ma zostać przesłuchany.

Głośny wywiad dr. Jędrzejewskiego. „Tam giną ludzie”

W trakcie rozmowy w Kanale Zero dr Emil Jędrzejewski zarzucał, że na SOR Szpitala Południowego procedury medyczne miały być wykonywane w sposób wadliwy, co prowadziło do powikłań, a w części przypadków także do zgonów pacjentów. Lekarz mówił również o rzekomych nieprawidłowościach w dokumentacji medycznej. 

- Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR-ze powinien być przeanalizowany - powiedział były ordynator ze Szpitala Południowego w Warszawie.

Jędrzejewski przekazał też, że o sytuacji miał rozmawiać z ówczesnym kierownikiem oddziału Dawidem Kacprzykiem, jednak ten złożył na niego skargę do wiceprezydentki Warszawy Renaty Kaznowskiej. 

- Jak twierdzi były ordynator Szpitala Południowego, Dawid Kacprzyk czuł się zupełnie bezkarny w swoich skandalicznych działaniach ze względu na swoje koneksje polityczne - przekazał Kanał Zero.

Minister sprawiedliwości reaguje. Zapowiada działania prokuratury

Do sprawy odniósł się już minister sprawiedliwości Waldemar Żurek w „Porannej rozmowie” RMF FM. Przekazał, że wszystkie postępowania dotyczące zgonów w Szpitalu Południowym, które trafiały wcześniej do prokuratury, zostaną ponownie przeanalizowane. 

- Nie otrzymałem jeszcze tego pisma, ale działania już są. Od rana jestem na gorącej linii z prokuraturą, więc spotkam się też z panią prokurator, która nadzoruje to śledztwo. Wiem też, że rozpoczęła się w prokuraturze kwerenda - stwierdził minister.

- To będzie działanie kompleksowe. Nie wolno nam tego lekceważyć. Sprawa jest zbyt poważna. Oczywiście widziałem te fragmenty tego, co mówił lekarz sygnalista. Z jednej strony mamy świadomość, że pozostaje w sporze poważnym, w sporze ze szpitalem. Zastanawia nas, dlaczego nie mówił o tym wcześniej, ale nie wolno nam tego lekceważyć - dodał. 

Żurek zapowiedział również, że 24 czerwca dr Jędrzejewski ma zostać przesłuchany przez śledczych. 

- Takie informacje dostałem przed wejściem do studia, że będzie dzisiaj przesłuchiwany. Chciałbym, żeby jak najszybciej zabezpieczyć wszystkie dowody, które wskaże lekarz.

- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do prawdy. Nie chodzi o to, żeby tego lekarza w jakiś sposób zastraszać, tylko żeby powiedział jak najwięcej. Natomiast dziwię się, że była zmowa milczenia i dopiero teraz takie rzeczy wychodzą. Na pewno prokuratura zrobi wszystko, żeby do spodu to wyjaśnić, bo opinia publiczna musi być o tym informowana - podkreślił.

Sprawa Dawida Kacprzyka

Wywiad z dr. Jędrzejewskim nawiązywał do publikacji portalu Zero.pl z 15 czerwca 2026 roku, kiedy po raz pierwszy nagłośniono sprawę Dawida Kacprzyka. Wskazano m.in., że na kierowanym przez niego oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki. Zwrócono też uwagę na fakt, że Kacprzyk jako koordynator SOR w Szpitalu Południowym miał w ubiegłym roku zarobić 1,6 mln zł, co budziło wątpliwości dotyczące jego kompetencji i zakresu pełnionej funkcji.

W sprawie placówki wszczęto dwa śledztwa - dotyczące oszustwa na ponad pół miliona złotych oraz nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Równolegle prowadzone jest postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Sam Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej oraz mandatu radnego dzielnicy Ursus, a także zwrócił szpitalowi część wynagrodzenia. Władze Warszawy odwołały zarząd i radę nadzorczą placówki, a nową prezes została Aneta Gomółka-Siembora.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wybór Redakcji